Szkolenia językowe dla cudzoziemców – co warto o tym wiedzieć?

Antoni Kwapisz
11.03.2025

Szacuje się, że w Polsce już teraz pracuje ponad milion cudzoziemców. Nasza gospodarka potrzebuje jednak kolejnych, stąd duże zainteresowanie pracownikami m.in. z Ukrainy, Białorusi czy krajów azjatyckich. Często jedną z głównych barier na drodze do znalezienia zatrudnienia nad Wisłą jest brak znajomości języka polskiego. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy umożliwia starostom finansowanie szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Jakie są warunki? Tego już dowiesz się z naszego poradnika.

Dla kogo są te szkolenia?

Szkolenia językowe są przeznaczone dla cudzoziemców posiadających status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. Każdy uczestnik może skorzystać tylko z jednego kursu, a w trakcie jego trwania nie przysługuje stypendium szkoleniowe.

Finansowanie szkolenia

Środki na organizację kursów językowych pochodzą z Funduszu Pracy. Standardowo jest to maksymalnie 2 000 zł na kurs dla jednego cudzoziemca. W wyjątkowych przypadkach (kurs języka polskiego branżowego) starosta może podwyższyć kwotę dofinansowania do 3 000 zł.

Wybór instytucji szkoleniowej

Aby skorzystać z dofinansowanego kursu, najpierw trzeba zapisać się na niego w odpowiedniej instytucji (szkole językowej). Przy jej wyborze starosta bierze pod uwagę co najmniej trzy z poniższych kryteriów:

  • jakość oferowanego programu,
  • posiadane certyfikaty jakości usług,
  • doświadczenie i kwalifikacje kadry dydaktycznej,
  • warunki lokalowe i wyposażenie dydaktyczne,
  • koszt szkolenia.

Wybrana instytucja musi być wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych (RIS) prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy.

Umowa na organizację szkolenia

Organizacja szkoleń wymaga zawarcia umowy między starostą a wybraną instytucją szkoleniową, która określa m.in.:

  • zakres i tematykę kursu,
  • miejsce i czas jego realizacji,
  • liczbę uczestników,
  • koszt kursu i stawkę za osobogodzinę,
  • sposób dokumentowania przebiegu szkolenia.

Skierowanie na kurs

Cudzoziemiec zakwalifikowany na szkolenie otrzymuje skierowanie, w którym znajdują się szczegółowe informacje o kursie, jego miejscu i czasie oraz dane uczestnika.

Jeśli bezrobotny cudzoziemiec odmówi udziału w szkoleniu bez uzasadnionej przyczyny, może stracić status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy na 120 dni. Z takimi samymi konsekwencjami wiąże się niepodjęcie kursu już po otrzymaniu skierowania.

Jeśli natomiast cudzoziemiec przerwie szkolenie z własnej winy, będzie musiał zwrócić koszty kursu w wysokości proporcjonalnej do pozostałego czasu trwania szkolenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie