Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy – co musisz o tym wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
10.02.2025

Stawiając pierwsze kroki na rynku pracy warto zadbać o to, aby zdobyć doświadczenie i dobrze zaprezentować się przed pracodawcą, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Ważna jest jednak także świadomość swoich praw. Początkujący pracownicy często nie wiedzą, czy w pierwszym roku pracy w ogóle przysługuje im urlop wypoczynkowy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Pełny wymiar urlopu? Spokojnie…

Pracownik podejmujący pierwszą pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego stopniowo. Oznacza to, że nie może liczyć na pełny wymiar urlopu, jak bardziej doświadczeni pracownicy. Jak to wygląda w praktyce?

Urlop nalicza się wraz z upływem każdego przepracowanego miesiąca w wymiarze 1/12 rocznego limitu. Oznacza to, że za każdy miesiąc debiutującemu pracownikowi przysługuje 1,66 dnia (przy 20 dniach urlopu rocznie) lub 2,16 dnia (przy 26 dniach urlopu rocznie).

Należy pamiętać, że urlop cząstkowy nalicza się po każdym pełnym miesiącu pracy, a jego wymiar nie podlega zaokrągleniu do pełnych dni. Pracownik może korzystać z urlopu dopiero po nabyciu do niego prawa (czyli po każdym przepracowanym miesiącu).

Co w przypadku zmiany pracodawcy?

Zmiana pracodawcy w pierwszym roku pracy nie powoduje utraty dotychczasowego, nabytego już wymiaru urlopu wypoczynkowego – nowy pracodawca wlicza poprzednie zatrudnienie do okresu pracy.

Co z pracownikami zatrudnionymi na część etatu?

Osoby pracujące w niepełnym wymiarze otrzymują urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do wymiaru etatu, również bez zaokrąglania w górę.

Podsumowując: w pierwszym roku pracy trudno oczekiwać, że uda się pojechać na dwutygodniowe wakacje. Pełny wymiar urlopu na zasadach ogólnych zaczyna przysługiwać pracownikowi dopiero po przepracowaniu całego roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie