Szukasz pracy? Zawsze zwracaj uwagę na benefity!

Jerzy Biernacki
23.05.2025

Podstawowym kryterium wyboru oferty pracy jest wysokość wynagrodzenie – i to oczywiście nie może dziwić. Warto natomiast nieco poszerzyć swoje horyzonty i oceniać poszczególne oferty również pod kątem benefitów pozapłacowych. To one mogą sprawić, że dana propozycja wyda Ci się atrakcyjniejsza, nawet jeśli potencjalny pracodawca oferuje nieco niższe wynagrodzenie zasadnicze. Które benefity i świadczenia socjalne powinny szczególnie przykuć Twoją uwagę?

Dofinansowanie zajęć sportowych

W ramach tego benefitu pracownicy mogą korzystać z kart sportowych (opłaconych lub subsydiowanych przez pracodawcę), które dają dostęp do siłowni, basenów czy zajęć fitness. Jest to cenny benefit, wpisujący się również w ideę work-life balance.

Prywatna opieka medyczna

To jeden z najbardziej cenionych benefitów. Umożliwia szybki dostęp do lekarzy specjalistów i badań, bez długiego oczekiwania w kolejkach. Zakres pakietu zwykle jest ograniczony i rośnie wraz z rangą zajmowanego stanowiska.

Ubezpieczenie na życie

Dodatkowe zabezpieczenie finansowe dla pracownika i jego rodziny w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jeśli nie masz własnego ubezpieczenia, to ten benefit może być dla Ciebie bardzo atrakcyjną zachętą do przyjęcia oferty pracy.

Możliwość pracy zdalnej

To coraz częściej standard, a nie przywilej, natomiast możliwość pracy zdalnej jest czymś, na co warto zwrócić uwagę przy ocenie oferty. Zapewnia to elastyczność i pozwala na lepsze łączenie życia zawodowego z prywatnym.

Opieka stomatologiczna

Coraz więcej firm poszerza pakiety medyczne o leczenie stomatologiczne, co zmniejsza koszty leczenia i ułatwia dbanie o zdrowie jamy ustnej. Jest to bardzo cenny benefit, szczególnie w dobie horrendalnych cen usług stomatologicznych.

Program emerytalny

Firmy już w ogłoszeniach mogą deklarować, że uczestniczą w programach emerytalnych, np. w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) czy programów prywatnych. Jeśli jesteś w średnim wieku, to takie podejście powinno działać mocno na korzyść danego pracodawcy.

Dodatkowe świadczenia socjalne

Mogą to być np. zapomogi, paczki świąteczne, bony zakupowe, dofinansowanie wypoczynku lub pomoc materialna w trudnych sytuacjach. Jeśli pracodawca oferuje takie świadczenia, to wyłącznie dobrze o nim świadczy i stanowi ważny atut oferty zatrudnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie