Wiosna to czas, kiedy wielu pracodawców w Polsce zaczyna już rozglądać się za pracownikami sezonowymi. Najłatwiej o nich wśród cudzoziemców. Należy natomiast pamiętać, że wiąże się to z koniecznością uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Kluczowe warunki przedstawiamy w naszym poradniku.
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy miejscowo ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Zezwolenie jest udzielane na wniosek pracodawcy dla konkretnego cudzoziemca, na ściśle określony okres, miejsce i charakter zatrudnienia. Opłata za złożenie wniosku wynosi 30 zł.
W zezwoleniu znajdują się takie informacje jak:
Do wniosku pracodawca dołącza m.in. informację starosty o braku możliwości zatrudnienia obywateli polskich (tzw. test rynku pracy) oraz dane cudzoziemca i informacje o planowanym zatrudnieniu. Podkreślamy, że test rynku pracy nie jest wymagany dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Starosta w ciągu 7 dni (lub do 30 w przypadku postępowania wyjaśniającego) dokonuje wpisu do ewidencji wniosków lub wydaje decyzję odmowną. Wystawione zaświadczenie jest dołączane do wniosku wizowego przez cudzoziemca.
Po wjeździe do Polski i spełnieniu warunków (m.in. adres zakwaterowania), starosta wydaje właściwe zezwolenie.
Zezwolenie dotyczy prac w branżach określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – głównie chodzi tutaj o rolnictwo, ogrodnictwo, turystykę czy gastronomię.
Zezwolenie na pracę sezonową obowiązuje do 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Okres ten jest liczony od daty pierwszego wjazdu do strefy Schengen (dla osób przyjeżdżających na wizę sezonową) lub łącznie z wcześniejszymi okresami pracy sezonowej (dla osób już przebywających w Polsce).
Na koniec dodajmy, że zatrudnianie cudzoziemców w ramach pracy sezonowej bez odpowiednich zezwoleń naraża pracodawcę na poważne konsekwencje prawne – nie warto zatem ryzykować i lepiej zadbać o pełną legalność zatrudnienia.