Uczysz się i szukasz pierwszej pracy? Poznaj różnice między praktykami a stażem

Remigisz Szulc
14.08.2018

Zdobycie teoretycznej wiedzy na temat wykonywania konkretnego zawodu jest dziś niewystarczające. Pracodawcy wymagają od kandydatów przede wszystkim doświadczenia i praktycznych umiejętności. Te można zdobyć podczas praktyk lub stażu, także jeszcze w trakcie nauki. Czym różni się staż od praktyk? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Praktyki: zwykle „z obowiązku”

Odbycie praktyk bardzo często jest warunkiem ukończenia szkoły lub zyskania prawa do podejścia do egzaminu końcowego na studiach. Młody człowiek musi skonfrontować zdobytą wiedzę z branżowymi realiami i uzyskać pozytywną ocenę pracodawcy, czyli firmy organizującej praktyki zawodowe.

Zwykle jest tak, że to szkoła lub uczelnia wyznacza podopiecznemu miejsce odbycia praktyki. Oczywiście, uczeń/student może go poszukać na własną rękę, ale to wymaga odrobiny zachodu. Praktyki najczęściej trwają 2-3 tygodnie, w zdecydowanej większości przypadków są bezpłatne i kończą się wystawieniem zaświadczenia oraz przekazaniem dziennika praktyk.

Praktyki niestety mają niewielką wartość dla osoby, która chce zrobić karierę w swojej branży. Ich program bardzo często jest pisany na kolanie, nie zawsze przestrzegany, a mnóstwo firm organizujących praktyki robi to tylko po to, aby otrzymać wynagrodzenie. Interes praktykanta jest na dalszym miejscu.

Staż: ciekawy sposób na wzbogacenie CV

Staż różni się od praktyk przede wszystkim tym, że jest dobrowolny. Uczeń/student może wziąć w nim udział niezależnie od programu szkolnego czy uczelnianego. Na taką opcję zwykle decydują się osoby ambitne, chcące jak najszybciej rozpocząć karierę zawodową i ułatwić sobie start na rynku pracy po zakończeniu nauki.

Stażu można poszukać na własną rękę. Mnóstwo firm organizuje dziś programy stażowe, dzięki którym zyskują dostęp do utalentowanych pracowników i mogą na nich budować swoje zaplecze kadrowe.

Staże organizują także urzędy pracy. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które poza zdobyciem doświadczenia zawodowego, chcą także zarobić. Podczas odbywania stażu pilotowanego przez pośredniak, młody człowiek otrzymuje wynagrodzenie (tzw. stypendium stażowe, którego wysokość nie przekracza 1000 zł na rękę). Taki staż może trwać nawet 12 miesięcy.

Odbycie stażu jest o wiele lepiej odbierane przez pracodawców, którzy będą zapoznawać się z CV kandydata. Firmy doskonale wiedzą, że praktyki to często fikcja i po prostu kolejny punkt „do odhaczenia” w toku nauki. Osoby, które z własnej woli zdecydowały się na staż zawodowy i otrzymały bardzo dobrą ocenę opiekuna, z miejsca zyskują przewagę na rynku pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie