Czy warto iść na drzwi otwarte na uczelni? Zdecydowanie TAK!

Drzwi otwarte, nazywane też dniem otwartym, to znana od lat forma promowania oferty studiów. Wiele uczelni musi się wykazywać sporą aktywnością, by pozyskać nowych żaków i tym samym utrzymać renomę oraz oczywiście odpowiedni poziom dotacji. Drzwi otwarte cieszą się jednak umiarkowanym zainteresowaniem wśród współczesnych maturzystów. Niektórzy uważają, że to strata czasu. My natomiast przekonamy Cię, że warto skorzystać z takiej okazji.

Możliwość dokładnego poznania budynku

Ma to znaczenie dla osób, które np. mają problemy z poruszaniem się lub zwracają uwagę na szczegóły architektoniczne i design pomieszczeń. Na uczelni spędzisz prawdopodobnie kolejnych 5 lat, a więc warunki, w jakich będziesz chłonąć wiedzę, naprawdę mają znaczenie. Możesz sprawdzić stan łazienek, sali wykładowych czy przestrzeni do wypoczynku.

Rozmowy z innymi studentami

Mogą być bezcennym źródłem wiedzy. Podczas drzwi otwartych zwykle nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu ze studentami. Zapytaj ich, jak oceniają uczelnię, poziom nauczania, wykładowców, czy coś im bardzo przeszkadza. Pamiętaj przy tym, że o takie rzeczy warto pytać studentów, którzy nie są zaangażowani w organizację drzwi otwartych. Będą bardziej obiektywni.

Dokładne zapoznanie się z wymaganiami oraz ofertą

To najważniejszy atut drzwi otwartych. W jednym miejscu zyskasz dostęp do wszystkich kluczowych informacji na temat uczelni i jej oferty edukacyjnej. Porozmawiasz z pracownikami, w tym wykładowcami, którzy przedstawią Ci wymagania, jakie są stawiane przed studentami. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy w ogóle dasz sobie radę na danej uczelni.

Podczas drzwi otwartych może również wypytać o programy stypendialne oraz pomoc socjalną dla studentów, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Ideą takiego dnia jest przedstawienie zainteresowanym wszystkich szczegółów na temat funkcjonowania uczelni. Dlatego do dyspozycji maturzystów są nie tylko żacy i wykładowcy, ale też np. pracownicy administracji.

Poznasz klimat, jaki panuje na uczelni

Jest to bardzo ważne, ponieważ będzie miało ogromny wpływ na Twoją motywację do nauki. Każda uczelnia rządzi się swoimi prawami. Czasami nie warto za wszelką cenę dążyć do kontynuowania edukacji na uniwersytecie, który może i ma dobre wyniki, ale nie stwarza studentom komfortowych warunków do pracy – głównie z powodu bardzo wysokich wymagań i surowej kadry.

Podsumowując: pójście na drzwi otwarte na pewno nie będzie stratą czasu. Potraktuj to jako niewielką inwestycję w swoją przyszłość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.