Jak znaleźć praktyki zawodowe?

Antoni Kwapisz
21.03.2023

Praktyki zawodowe są koniecznym etapem edukacji, zarówno na poziomie szkoły zawodowej, średniej, jak i w wielu przypadkach studiów. Często jest tak, że to uczeń/student musi załatwić sobie praktyki we własnym zakresie – najlepiej takie, które pozwolą nie tylko uzyskać „papier” na zaliczenie, ale też będą nieść ze sobą jakąś wartość. W naszym poradniku podpowiadamy, jak znaleźć takie praktyki zawodowe.

Zacznij od biur kariery

Biura kariery działają na każdej uczelni wyższej, a często też przy szkołach zawodowych i technikach. Warto zajrzeć do takiego punktu i podpytać o aktualne oferty praktyk i staży zawodowych. Firmy często zostawiają namiary na siebie właśnie w biurach karier, ponieważ zależy im na pozyskiwaniu praktykantów, a docelowo pracowników mających konkretne kwalifikacje i wykształcenie.

Napisz do kilku firm, które uchodzą za dobrych pracodawców

Jeśli w Twoim mieście czy regionie działają firmy, w których bardzo chcesz pracować – na przykład z uwagi na dobre warunki zatrudnienia czy prestiż marki przedsiębiorstwa – to nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać do nich maila z pytaniem o możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych. Niczym nie ryzykujesz.

Podpytaj starszych kolegów

Możesz do tego wykorzystać na przykład grupy facebookowe założone przez absolwentów danej szkoły/uczelni. Z pewnością znajdą się osoby, które mają już za sobą etap praktyk zawodowych i chętnie podzielą się wiedzą na temat sprawdzonych firm, w których warto takie praktyki odbyć.

Zrób sobie reklamę w mediach społecznościowych

Możesz również podejść do sprawy bardzo odpowiedzialnie i kreatywnie, doprowadzając do sytuacji, w której to sami przedsiębiorcy zaproszą Cię na praktyki – a kto wie, może w przyszłości zaproponują również stałą pracę.

Możesz utworzyć viralowy post na Facebooku, w którym w humorystyczny sposób zaprezentujesz siebie, swoje zainteresowania i plany życiowe, prosząc o danie szansy w formie praktyk zawodowych. Podkreśl, że nie zależy Ci na „odbębnieniu praktyk”, ale na prawdziwej nauce zawodu. Taki post niemal na pewno trafi do wielu pracodawców potencjalnie zainteresowanych Twoją kandydaturą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.