Praktyki zawodowe są koniecznym etapem edukacji, zarówno na poziomie szkoły zawodowej, średniej, jak i w wielu przypadkach studiów. Często jest tak, że to uczeń/student musi załatwić sobie praktyki we własnym zakresie – najlepiej takie, które pozwolą nie tylko uzyskać „papier” na zaliczenie, ale też będą nieść ze sobą jakąś wartość. W naszym poradniku podpowiadamy, jak znaleźć takie praktyki zawodowe.
Biura kariery działają na każdej uczelni wyższej, a często też przy szkołach zawodowych i technikach. Warto zajrzeć do takiego punktu i podpytać o aktualne oferty praktyk i staży zawodowych. Firmy często zostawiają namiary na siebie właśnie w biurach karier, ponieważ zależy im na pozyskiwaniu praktykantów, a docelowo pracowników mających konkretne kwalifikacje i wykształcenie.
Jeśli w Twoim mieście czy regionie działają firmy, w których bardzo chcesz pracować – na przykład z uwagi na dobre warunki zatrudnienia czy prestiż marki przedsiębiorstwa – to nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać do nich maila z pytaniem o możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych. Niczym nie ryzykujesz.
Możesz do tego wykorzystać na przykład grupy facebookowe założone przez absolwentów danej szkoły/uczelni. Z pewnością znajdą się osoby, które mają już za sobą etap praktyk zawodowych i chętnie podzielą się wiedzą na temat sprawdzonych firm, w których warto takie praktyki odbyć.
Możesz również podejść do sprawy bardzo odpowiedzialnie i kreatywnie, doprowadzając do sytuacji, w której to sami przedsiębiorcy zaproszą Cię na praktyki – a kto wie, może w przyszłości zaproponują również stałą pracę.
Możesz utworzyć viralowy post na Facebooku, w którym w humorystyczny sposób zaprezentujesz siebie, swoje zainteresowania i plany życiowe, prosząc o danie szansy w formie praktyk zawodowych. Podkreśl, że nie zależy Ci na „odbębnieniu praktyk”, ale na prawdziwej nauce zawodu. Taki post niemal na pewno trafi do wielu pracodawców potencjalnie zainteresowanych Twoją kandydaturą.