Pierwszy rok studiów – jak się do niego przygotować?

Mariusz Siwko
06.02.2017

Studia to jeden z najciekawszych okresów w życiu człowieka. Fascynujący, choć bardzo wymagający. Szalony, choć kojarzący się z wkraczaniem w dorosłość. Współcześni studenci w coraz mniejszym stopniu przypominają tych, którzy zdobywali wyższe wykształcenie kilkanaście lat temu. Na ich barkach spoczywa większa odpowiedzialność, ponieważ rynek pracy jest bardzo wymagający i sam dyplom już niczego gwarantuje. Jeśli więc dopiero wybierasz się na studia, to sprawdź, jak przygotować się do pierwszego roku nauki.

Uzbieraj fundusze

Niby banał, ale wielu przyszłych studentów kompletnie nie zdaje sobie sprawy, jak drogie jest utrzymanie w obcym mieście. Jeśli więc wybierasz się na studia poza rodzinną miejscowość, zacznij zbierać pieniądze. Nie rób maślanych oczu do rodziców. Owszem, na pewno będą chcieli Ci pomóc, ale na tym etapie warto już wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o to, aby mieć własne środki na start w studencki etap życia.

Masz oszczędności? Nie wydaj ich podczas wakacji, bo „przecież mi się należy po zdaniu matury i dostaniu się na studia.” Zgromadź takie środki, które wystarczą Ci na przynajmniej kilka miesięcy życia w obcym mieście. Pamiętaj, że miejsca w akademikach rozchodzą się błyskawicznie, dlatego może zostać Ci tylko stancja lub wynajem mieszkania, co generuje spore koszty. Po pierwszym roku studiów możesz już na szczęście liczyć na stypendium, o ile oczywiście osiągniesz dobre wyniki w nauce.

Pomyśl o pracy

To mit, że nie można połączyć studiowana z pracą. W dzisiejszych czasach wręcz trzeba to robić, bo pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na wykształcenie, ale także doświadczenie zawodowe. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem studiów poszukaj sobie jakiejś pracy – np. weekendowej. Pamiętaj, że takie oferty są oblegane przez studentów, dlatego jeśli będziesz zwlekać, nic dla Ciebie nie zostanie.

Studiując nie musisz wcale podejmować pracy w barze czy myjni samochodowej. Wykorzystaj potencjał Internetu i pracuj zdalnie, np. wykonując korekty tekstów czy projektując proste strony internetowe. To świetny sposób na podreperowanie studenckiego budżetu.

Uświadom sobie, czym jest odpowiedzialność

Wielu studentów na pierwszym roku zachłystuje się daną im wolnością. Nagle okazuje się bowiem, że nieobecność na zajęciach nie jest żadnym problemem i nie trzeba mieć usprawiedliwienia od rodziców. Niektórzy nadmiernie to wykorzystują, co rodzi później poważne problemy.

Dlatego ciesząc się wolnością nie zapominaj, że ten kij ma dwa końce. Uczelnia będzie Cię traktować, jak osobę dorosłą, ale to oznacza zarówno przywileje, jak i obowiązki. Nikt nie pogłaska Cię po głowie, jeśli zawalisz przedmiot i nie zdasz egzaminu. To będzie tylko Twój problem.

Praktyka pokazuje, że pierwszy rok studiów jest zawsze najtrudniejszy. Jeśli jednak dobrze się do niego przygotujesz, to później będzie Ci znacznie łatwiej – także już po uzyskaniu dyplomu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie