Studia w Polsce dla obcokrajowców

Marek Szydełko
19.02.2019

Według szacunków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce studiuje ponad 70 tysięcy obcokrajowców. Większość z nich to Ukraińcy, ale nie brakuje też Rosjan, Białorusinów, Litwinów czy Gruzinów. Polska jest atrakcyjnym kierunkiem dla osób chcących zdobyć wyższe wykształcenie. Nasze uczelnie przyjmują obcokrajowców z otwartymi ramionami, bo ci pozwalają im zapełnić wolne miejsca, również na nierentownych kierunkach.

Dlaczego obcokrajowcy chcą studiować w Polsce?

Powód jest prosty: nasz kraj wciąż oferuje relatywnie niskie koszty utrzymania, zwłaszcza na tle państw Europy Zachodniej. Ponadto obcokrajowców ze Wschodu przekonuje bliskość kulturowa – na przykład Ukraińcom o wiele łatwiej jest odnaleźć się nad Wisłą, niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii (zwłaszcza bez znajomości języka).

Dużym plusem Polski z perspektywy zagranicznych żaków jest możliwość podjęcia zupełnie bezpłatnych studiów na uczelniach państwowych. W podobnym kierunku coraz częściej idą uczelnie prywatne, które uruchamiają specjalne programy stypendialne dla studentów z zagranicy.

Choć polskie uczelnie nie liczą się w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie, to oferują całkiem niezły poziom kształcenia – zwłaszcza w porównaniu  do uczelni ukraińskich, które w ostatnich latach (głównie za sprawą działań wojennych) wyraźnie podupadły.

Obcokrajowiec może studiować w Polsce za darmo

Taką możliwość mają jednak wyłącznie osoby, które spełnią jeden z wymienionych poniżej warunków:

  • Posiadają Kartę Polaka
  • Posiadają zezwolenie na pobyt stały w Polsce
  • Posiadają status uchodźcy
  • Są objęte ochroną czasową w Polsce
  • Uzyskały stypendium rządowe
  • Wzięły udział w programie dla studentów zagranicznych, np. Erasmus

Po spełnieniu jednego z tych warunków obcokrajowiec może się ubiegać o przyjęcie na studia na dokładnie takich samych zasadach, jak osoba posiadająca polskie obywatelstwo.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się programy wymiany międzynarodowej, jak wspomniany Erasmus. Z kolei specjalnie z myślą o Ukraińcach polski rząd uruchomił w 2014 roku program „Polski Erasmus dla studentów z Ukrainy”.

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że aby podjąć studia w Polsce, obcokrajowcy wcale nie muszą biegle władać językiem polskim (chyba że jest to kryterium wymagane na konkretnym kierunku). Nasze uczelnie sukcesywnie otwierają kierunki z wykładowym językiem angielski, rosyjskim, niemieckim czy ukraińskim.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie