Kiedyś wyszydzany, dziś bardzo pożądany. Zawód spawacza w zasadzie gwarantuje szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób myśli o zdobyciu stosownych uprawnień spawalniczych. Po garść wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.
Pierwszym krokiem do zdobycia uprawnień spawalniczych jest ukończenie kursu zawodowego. Ten może obejmować różne metody spawania. Jeśli chcesz być kompleksowo przygotowany do wykonywania zawodu spawacza, to najlepiej będzie postarać się o zdobycie uprawnień w zakresie wszystkich popularnych metod spawalniczych, czyli:
Wybierając kurs spawacza zwróć uwagę na to, czy wystawiony certyfikat jest honorowany przez różne towarzystwa, takie jak DNV, TUV Rheinland czy UDT. Tylko wtedy zyskasz przepustkę do szerokiego rynku pracy, w Polsce i w innych krajach.
Po ukończeniu kursu zawodowego możesz przystąpić do egzaminu, który obejmuje część teoretyczną (egzamin pisemny) oraz praktyczną (wykonanie kilku zadań z zakresu spawania).
W przypadku zdania egzaminu otrzymasz Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego (ważne 2 lata i honorowane w każdym kraju Unii Europejskiej), Książeczkę Spawacza oraz wspomniane wcześniej certyfikaty.
Uprawnienia spawalnicze są przyznawane na 2 lub 3 lata. Jeśli zdecydujesz się na certyfikację 3-letnią, to po tym okresie musisz ponownie zdać egzamin na spawacza.
Choć uzyskanie uprawnień spawalniczych nie jest łatwe i wymaga poświęcenia na to czasu, to z pewnością warto się o nie postarać, jeśli rozważasz pracę w tym zawodzie. Spawaczy wciąż brakuje, a dobrzy specjaliści nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia i uzyskiwaniem więcej niż godnych zarobków.