Jak rozwinąć swoje kompetencje i znaleźć lepszą pracę?

Jerzy Biernacki
05.10.2023

Rozwój kompetencji zawodowych, czyli specjalistyczne kursy, szkolenia czy nauka języków obcych to najlepszy sposób, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Wiedzę cenoną przez pracodawców można zdobywać samodzielnie lub skorzystać ze sprawdzonych sposobów na podnoszenie kwalifikacji. Sprawdź, co zrobić, aby znaleźć lepszą pracę.

Praca w Polsce – jakie możliwości rozwijania kompetencji zawodowych mają pracownicy?

W wielu zawodach rozwój kariery uzależniony jest od posiadanych umiejętności, a wymagania na danym stanowisku mogą zmieniać się w zależności od zmian zachodzących na rynku pracy. Aby nadążać za rozwojem rynku, należy adaptować się do zmiennych warunków, na przykład stosując filozofię lifelong learning, według której człowiek uczy się przez całe życie. Praca w IT, w biurze czy zagranicznej korporacji będzie łatwiejsza do zdobycia i utrzymania dzięki stałemu pielęgnowaniu zarówno miękkich, jak i twardych kompetencji zawodowych.

Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od regularnego przeglądania dostępnych w sieci ofert pracy, na przykład na portalu Praca.pl. Ogłoszenia to najlepszy sposób na sprawdzenie, jakich umiejętności i kwalifikacji oczekują pracodawcy. Wiedząc, co wymagane jest na danym stanowisku, można stworzyć plan rozwoju kompetencji zawodowych, który w przyszłości pozwoli znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Możliwości na rozwijanie kompetencji zawodowych jest wiele – najpopularniejsze z nich to:

  • kursy;
  • szkolenia;
  • warsztaty;
  • studia podyplomowe;
  • samokształcenie.

Jak zadbać o rozwój zawodowy krok po kroku

Rozwijanie kompetencji zawodowych najlepiej zacząć od określenia własnych braków w tym zakresie. Każdy zawód ma nieco inne wymagania odnośnie cech charakteru, zdolności i wiedzy pracowników – zawody artystyczne wymagają kreatywności, praca w zespole zdolności interpersonalnych, praca policjanta sprawności fizycznej, a praca lekarza odporności na stres. Często wymagana jest też znajomość języków obcych czy obsługi konkretnych programów komputerowych.

Aby praca w Polsce przynosiła satysfakcję i wyższe zarobki, na początku trzeba wskazać lukę kompetencyjną, czyli braki w wymaganych umiejętnościach. Jeśli potencjalny pracodawca oczekuje na przykład znajomości języka obcego, warto dokształcić się w tym zakresie. Wiedząc, jakich kompetencji nam brakuje, można stworzyć plan podnoszenia kwalifikacji – zaplanować czas i sposób zdobywania nowych umiejętności.

Poszerzenie zakresu kompetencji zwiększa szanse na awans czy rozwój zawodowy. Niektóre firmy prowadzą własne programy rozwoju kompetencji zawodowych pracowników – sprawdzonych pracodawców można znaleźć między innymi na popularnych serwisach ogłoszeniowych typu Praca. Jeśli jednak pracodawca nie finansuje kursów i szkoleń, można sprawdzić możliwości dostępne na lokalnym rynku. Mogą być to szkolenia, warsztaty czy kursy, a nawet studia podyplomowe powiązane z zajmowanym stanowiskiem.

Poza płatnymi propozycjami w sieci dostępne są bezpłatne szkolenia online i webinary, dzięki którym można zdobyć nowe umiejętności bez wychodzenia z domu. Taka forma zajęć jest nie tylko wygodniejsza, ale również znacznie tańsza niż szkolenia stacjonarne.

Gdzie znajdziesz najnowsze oferty pracy?

Lepsza praca to praca na stanowisku zgodnym z naszymi kwalifikacjami, atrakcyjne warunki finansowe i szanse na dalszy rozwój zawodowy. Ogłoszenia publikowane przez pracodawców można znaleźć w sieci, na przykład w serwisie Praca – oferty pracy z całego kraju to okazja, aby przekonać się, czego oczekują pracodawcy i w jaki sposób pokierować swoim rozwojem zawodowym.

Szukając pracy, można również skorzystać ze wsparcia oferowanego przez certyfikowane agencje pracy czy lokalne urzędy pracy. PUP zapewnia formy wsparcia, dzięki którym można podnieść kompetencje zawodowe (kursy i szkolenia), założyć własną działalność gospodarczą (dofinansowania) i przygotować się do wejścia na lokalny rynek pracy (poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy). Oferty udostępniane przez urzędy pracy to także staże i praca dla Ukraińców czy osób z niepełnosprawnościami.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie