Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap rekrutacji. Od niego zależy wszystko. Pracodawca chce się bowiem przekonać, czy kandydat napisał prawdę w CV i czy prezentuje cechy, które predysponują go do pracy w konkretnym zespole. Podczas rozmowy można znacznie poprawić swoją pozycję w wyścigu o pracę, ale także wszystko zaprzepaścić. Aby do tego nie dopuścić koniecznie unikaj tych 7 największych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Nie spóźnij się! - jest to niewybaczalny błąd, którego nic nie usprawiedliwia. Rekrutera nie interesuje to, że były korki czy zepsuł Ci się samochód. Rozmowa powinna być dla Ciebie priorytetem, dlatego musisz tak zaplanować sobie dojazd, aby zdążyć na nią przed czasem.
- Nie ubieraj codziennych ciuchów – przyjście na rozmowę kwalifikacyjną w dżinsach i koszulce jest przejawem braku szacunku. Nawet jeśli starasz się o angaż na mniej sformalizowanym stanowisku, to nie zapominaj o elementarnych zasadach kultury. Osoba rekrutująca raczej nie usiądzie przed Tobą w hawajskiej koszuli i dresach.
- Nie wchodź w słowo – to osoba rekrutująca prowadzi rozmowę i zadaje pytania, na które Ty odpowiadasz – nigdy nie staraj się odwrócić tych ról. Wchodząc w słowo, przerywając, narzucając charakter konwersacji wyjdziesz na osobę butną i niekulturalną, co postawi Cię w bardzo niekorzystnym świetle.
- Nie baw się smartfonem – i pamiętaj, aby wyłączyć telefon przed wejściem na rozmowę. Jeśli zaczniesz się bawić komórką, nawet odruchowo, to zostanie to bardzo źle odebrane. Rekruter poczuje się lekceważony i łatwo się domyślić, jaką opinię o Tobie wystawi.
- Zadawanie niestosownych pytań – nie chodzi tylko o sama treść, ale także o formę. Jeśli rozmowę o pracę zaczniesz od pytania: „To ile będę zarabiać?” - możesz śmiało rozglądać się za innymi ofertami. W ten sposób pokażesz, że właściwie nie ma dla Ciebie znaczenia ani renoma firmy, ani oferowane przez nią możliwości rozwoju. Liczy się dla Ciebie tylko kasa, a to zła cecha.
- Brak wiedzy o firmie – rekrutująca osoba być może zapyta Cię o to, co wiesz na temat firmy. Jeśli nic, to niestety, ale zostanie to źle odebrane. Będzie to bowiem świadczyć o Twojej ignorancji i arogancji oraz o nieprzygotowaniu się do rozmowy.
- Niestosowne zachowanie – jeśli rekrutuje Cię piękna kobieta, to nawet nie myśl o tym, aby podczas rozmowy z nią flirtować. Rekruterzy to wysokiej klasy specjaliści, którzy potrafią oddzielić pracę od sfery prywatnej. Zapomnij więc o zadawaniu pytań osobistych, nie proś o numer telefonu itp. Jest to skrajnie nieprofesjonalne.
Zapamiętaj tę listę i koniecznie unikaj tych błędów. W przeciwnym razie nie masz co liczyć na osiągnięcie sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.