Czy telepraca jest dla Ciebie?

Remigisz Szulc
28.03.2018

Pracujesz w domu, masz czas, by zrobić sobie herbatę, ugotować obiad, możesz nawet dopilnować małego dziecka. Teoretycznie więc telepraca jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla osób, których zawód nie wymaga przesiadywania w biurze przez 8 godzin dziennie. W praktyce jednak nie jest to opcja dla każdego. Telepraca wymaga szczególnych cech charakteru i na dłuższą metę może być dość kłopotliwa. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy telepraca rzeczywiście jest dla Ciebie.

Na czym to polega?

Zgodnie z definicją telepraca to wykonywanie swoich obowiązków zawodowych przy pomocy powszechnie dostępnych środków telekomunikacyjnych, przede wszystkim telefonu, ale coraz częściej także Skype’a czy e-maila.

Swoje obowiązki w formie telepracy mogą wykonywać przedstawiciele wielu zawodów, w tym:

  • Dziennikarze,
  • Korektorzy,
  • Pracownicy call center,
  • Programiści,
  • Graficy,
  • Copywriterzy,
  • Ankieterzy,
  • Księgowi.

Głównym kryterium jest brak konieczności osobistego spotykania się z klientami czy stawiania się w biurze, by wykonywania swoich obowiązków pod czujnym okiem przełożonego.

W domu wcale nie pracuje się tak łatwo

Mogłoby się wydawać, że domowe pielesze są świetnym środowiskiem pracy. Jest cicho, przyjemnie, nie trzeba się codziennie malować czy ubierać w garnitur. Prędzej czy później spodziewaj się jednak problemów. Przede wszystkim nie każdy ma w sobie tyle samozaparcia, by skupić się na pracy w domowych warunkach. Wokół siebie będziesz mieć mnóstwo „rozpraszaczy”. Będzie się pojawiać pokusa, by zrobić pranie, naprawić kran czy pójść na zakupy.

Dom sprzyja szeroko pojętemu lenistwu. Bez poczucia, że ktoś stale monitoruje Twoją pracę, możesz się zbytnio rozluźnić i pracować znacznie wolniej. To z kolei spowoduje opóźnienia i konieczność nadrabiania w godzinach popołudniowych czy wieczornych.

Telepraca może mieć również bardzo zły wpływ na Twoją psychikę. Kłania się tutaj brak kontaktu z ludźmi, czego nie zastąpią rozmowy telefoniczne, a tym bardziej wymiana maili. Z czasem zacznie Ci doskwierać obniżony poziom tzw. socjalizacji, co może odbić się na jakości pracy, szczególnie jeśli pracujesz z klientem.

Wniosek? Telepraca nie jest wcale tak fajna, jak mogłoby się wydawać. Zanim z własnej woli zdecydujesz się przejść na ten model wykonywania swoich obowiązków zawodowych, dobrze się zastanów i oceń, czy na pewno będziesz w stanie utrzymać wydajność w domowych warunkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie