Czy Twoja praca jest uciążliwa?

Antoni Kwapisz
16.02.2018

Wielu z nas wydaje się, że praca, którą wykonujemy, jest bardzo ciężka i wyczerpująca psychicznie. W chwilach zwątpienia warto jednak pomyśleć, że inni mają gorzej. Lista uciążliwych zawodów jest dość długa i stale pojawiają się na niej nowe profesje, co jest naturalnym etapem rozwoju rynku. Prace, które wymieniamy w naszym artykule, bez wątpienia mogą zostać zaliczone do tej grupy.

Czym jest praca uciążliwa?

Definicję takich prac określa norma PN-N-18004:2001. Mianem pracy uciążliwej możemy określić taką profesję, która wymaga dużego wysiłku fizycznego, jest pracą zmianową lub znacznie obciąża narząd wzroku poprzez wykonywanie jej w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Jak łatwo się domyślić, w ten model wpisuje się spora grupa zawodów.

Warto natomiast podkreślić, że praca uciążliwa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia – zmniejsza jednak efektywność pracownika i przyspiesza efekt tzw. wypalenia zawodowego.

Te zawody można uznać za uciążliwe

Listę uciążliwych profesji zaczniemy od grafika komputerowego, projektanta stron internetowych oraz wszystkich innych zawodów wymagających wielogodzinnego wpatrywania się w monitor komputera. Taka praca obciąża narząd wzroku oraz kręgosłup. Jest wyczerpująca, pomimo faktu, że pracownik nie wykonuje zadań typowo fizycznych. Przedstawiciele tych zawodów są bardzo narażeni na wypalenie zawodowe i frustrację.

Kierowca zawodowy – szczególnie mamy tutaj na myśli osobę prowadzącą pojazdy ciężarowe. Kierowca TIR-a żyje w ciągłym stresie, na co wpływa zły stan dróg, korki, presja czasu, odpowiedzialność za ładunek oraz zachowania innych użytkowników dróg. Ponadto kierowcy zawodowi często nie dosypiają oraz pracują w godzinach nocnych.

Praca magazyniera, choć wielu wydaje się, że nie wymaga wielkich predyspozycji, także jest zaliczana do grona uciążliwych. Magazynierzy spędzają wiele godzin na stojąco, przenoszą ciężkie przedmioty, są narażeni na działanie niskich temperatur i przeciągów, muszą wyrabiać rygorystyczne normy i pracować pod dużą presją czasu.

Nauczyciel. W Polsce jest to zawód wyjątkowo nieszanowany, bo mało kto zdaje sobie sprawę, z jak dużymi uciążliwościami wiąże się jego wykonywanie. Nauczyciele są słabo wynagradzani, mają kontakt z trudnymi uczniami, bardzo eksploatują głos, są narażeni na silny stres. Nie bez powodu to właśnie nauczyciel może skorzystać z rocznego urlopu zdrowotnego.

Naszą listę kończy zawód tokarza. Choć współczesne maszyny numeryczne są bardzo precyzyjne, to nadal wymagają ścisłego nadzoru ze strony człowieka. Praca tokarza jest nie tylko odpowiedzialna, ale też uciążliwa fizycznie. Pracownik spędza wiele godzin w niewygodnej pozycji, wytęża wzrok w warunkach niedostatecznego oświetlenia, a z powodu braku podaży specjalistów, tokarze są mocno eksploatowani przez pracodawców.

Jeśli wykonujesz któryś z tych zawodów, możesz śmiało uznać, że Twoja praca jest uciążliwa. Dlatego koniecznie zadbaj o wysoki poziom higieny życiowej: znajduj czas na odpoczynek i hobby, nie rezygnuj z urlopu, staraj się nie przynosić obowiązków do domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie