Czy warto często zmieniać pracę?

Maciej Piwowski
14.09.2018

Zdecydowana większość osób pracujących na etacie ceni sobie stabilizację zawodową i przedkłada ją nawet nad wynagrodzenie czy różne benefity pracownicze. Nie wszyscy jednak potrafią długo zagrzać miejsce w jednej firmie. Jeśli w ciągu swojej kariery pracowałeś już w wielu przedsiębiorstwach i nadal czujesz nieodpartą potrzebę zmiany, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jakie są plusy i minusy częstego zmieniania miejsca pracy.

Więcej korzyści jest po Twojej stronie

Regularne korzystanie z nowych propozycji zatrudnienia to przede wszystkim okazja do zdobycia większego doświadczenia zawodowego. Pracując kilkanaście lat w jednej firmie nie dajesz sobie szansy do rozwoju. Z czasem dopadnie Cię rutyna, później zniechęcenie, a początkowe zaangażowanie ustąpi miejsca wyłącznie przyzwyczajeniu.

Częste zmienianie miejsca pracy zabezpiecza Cię także przed ryzykiem utraty zatrudnienia. Współczesny rynek nauczył nas, że nie ma nic pewnego. Branża, która dziś ma się świetnie, jutro może przechodzić poważny kryzys. Jeśli nie przywiązujesz się do jednego miejsca i stale szukasz nowych wyzwań, raczej nie grozi Ci dłuższy okres bezrobocia.

Podjęcie pracy w nowym miejscu to również doskonała okazja do nawiązania kolejnych znajomości, poznania innych technologii, programów, narzędzi czy modeli zarządzania. Wszystko to może kiedyś zaprocentować i przydać Ci się, gdy sytuacja na rynku pracy będzie znacznie gorsza.

Nie zapominajmy również, że osoby często zmieniające pracę mogą się pochwalić bardzo bogatym CV. To także zwiększa pole manewru podczas poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia.

Rekruterzy mogą na to patrzeć inaczej

Musisz wiedzieć o bardzo ważnej kwestii: osoby rekrutujące do firm bardzo nieufnie patrzą na podania kandydatów, których można określić mianem lubiących skakać z kwiatka na kwiatek. Zatrudnienie takiego pracownika jest dość ryzykowne, co oczywiście nie działa na Twoją korzyść.

Rekruter niekoniecznie uzna, że jesteś osobą ambitną i szukającą możliwości rozwoju. Niejeden specjalista ds. HR czy po prostu pracodawca może Cię ocenić, jako człowieka nielojalnego, nieumiejącego zagrzać nigdzie miejsca, konfliktowego. Nie są to oczywiście cechy pożądane w firmach.

Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś dokładnie i wiarygodnie wyjaśnić powody częstego zmieniania pracy. Powołaj się na chęć rozwoju, umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów i adaptowania się w nowym środowisku. W ten sposób uspokoisz rekrutera i zamienisz potencjalną wadę swojej kandydatury w zaletę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie