Jak czerpać większą satysfakcję z pracy?

Krzysztof Jagielski
12.02.2018

Wielu pracowników przyznaje, że traktuje swoją pracę jak przykry obowiązek, widzi w niej jedynie źródło utrzymania i nie czuje żadnej satysfakcji z przychodzenia do firmy. Na dłuższą metę taka postawa rodzi frustracje i zdecydowanie utrudnia zrobienie kariery w dowolnym zawodzie. Nawet jeśli nie wykonujesz jakiejś szczególnie ambitnej czy kreatywnej pracy, to i tak możesz czerpać z niej satysfakcję. W tym poradniku podpowiemy Ci, co warto zmienić.

Idealna organizacja

Im lepiej zorganizujesz swoje stanowisko pracy, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć automatyzm i wyrabiać się ze wszystkimi zleceniami w terminie. Tym samym nie będziesz odczuwać aż tak silnego stresu, a z czasem zapracujesz też na uznanie przełożonych, co może wpłynąć na decyzję o przyznaniu Ci podwyżki czy nagrody.

Work-life balance

Balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest niezwykle ważny. W dzisiejszych, bardzo zabieganych czasach, coraz więcej osób ma z tym problem. Powód? Zła organizacja, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie. Postaraj się tak planować swoje obowiązki, aby nie musieć przynosić pracy do domu. Obiecaj sobie, że minimum 3 weekendy w miesiącu poświęcisz wyłącznie rodzinie lub przyjemnościom. Naprawdę lepiej jest zostać godzinę dłużej w biurze w ciągu tygodnia, aby nie musieć nadrabiać zaległości w sobotę czy tym bardziej w niedzielę.

Schematy

Czy wypracowanie schematów może przełożyć się na satysfakcję z pracy? Oczywiście! W schematyczności nie ma nic złego, bo chodzi tutaj o wyraźne oddzielenie obowiązków zawodowych od prywatnych i wypracowanie sobie klarownego planu działania w pracy. Większość osób bardzo dobrze czuje się w jakichś ramach, woli wykonywać zadania, niż samodzielnie je kreować. Jeśli dobrze zaplanujesz sobie każdy dzień, to nagle okaże się, że kończysz pracę o czasie i bez żadnych zaległości. To wpłynie na podwyższenie poziomu satysfakcji ze swojej pracy.

Integracja z zespołem

 Zapachniało „korpo-mową”? Jednak integracja z zespołem jest naprawdę bardzo ważna dla osiągnięcia satysfakcji z pracy. Jeśli nie znasz lub nie lubisz ludzi, z którymi dzielisz biuro, to w końcu zacznie Cię to frustrować. Może warto rzucić hasło: „Idźmy razem na piwo”? Być może okaże się, że pracujesz z naprawdę fajnymi ludźmi, którzy są nie tylko profesjonalistami, ale też dobrymi kompanami do spędzania czasu poza biurem?

Wyznacz sobie ścieżkę kariery

Jeśli nie wiesz, po co właściwie pracujesz, to nic z tego nie będzie. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny plan rozwoju zawodowego i konsekwentnie go realizować. Powiedz sobie, że  wciągu np. 12 miesięcy chcesz poprawić wyniki do takiego stopnia, aby móc otrzymać podwyżkę lub awans. Myśl długofalowo i nie zakładaj, że przez całe życie będziesz robić dokładnie to samo. Ambitne podejście do kariery znacząco podniesie Twoją satysfakcję z pracy.

Wcielenie tych rad w życie nie będzie proste – to oczywiste. Na pewno jednak warto spróbować!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie