Jak elegancko odejść z pracy?

Krzysztof Jagielski
27.02.2017

Podjęcie decyzji o odejściu z pracy zawsze jest efektem czegoś. A to lepszej propozycji, a to złej atmosfery, a to braku możliwości dalszego rozwoju. Bez względu na powód warto się nieco wysilić na eleganckie pożegnanie szefa i współpracowników, pamiętając przy tym o zachowaniu pewnych formalności.

Pisemne wypowiedzenie umowy o pracę

Jest niezbędne, nawet jeśli w firmie panują dość luźne relacje i o swoim odejściu możesz bez problemu poinformować szefa osobiście. Chodzi o spełnienie urzędowego obowiązku. Wypowiedzenie umowy o pracę jest podstawą do wyrejestrowania Cię z firmowego systemu opłacania składek ubezpieczeniowych. Takie pismo trafia do kadr, które rozliczają się z Tobą z zaległego urlopu, pobranego sprzętu czy chociażby identyfikatora.

Pamiętaj o okresie wypowiedzenia – najczęściej są to 2 tygodnie lub 3 miesiące, w zależności od warunków umowy. Okres ten może zostać oczywiście skrócony, jednak tylko na drodze porozumienia z pracodawcą.

Ważne

Zwróć również uwagę, czy w umowie nie masz klauzuli o zakazie konkurencji, która może Ci uniemożliwić natychmiastowe podjęcie pracy w innej firmie o podobnym profilu działalności.

Rozmowa z pracodawcą

Jeśli masz do niego swobodny dostęp, to zawsze warto umówić się na rozmowę i poinformować pracodawcę o swojej decyzji bezpośrednio. Może się oczywiście zdarzyć, że szef nie będzie chciał Cię tak łatwo wypuścić i zaproponuje Ci lepsze warunki zatrudnienia. Jeśli jednak złożyłeś już obietnicę inne firmie, grzecznie odmów i zakończ rozmowę uściskiem dłoni.

Rozmowa ze współpracownikami

Na koniec pozostanie Ci jeszcze pożegnać się z zespołem, w którym pracowałeś przez dłuższy czas. Nawet jeśli większości osób nie lubisz, to w tym momencie dobrze jest o tym zapomnieć i wznieść się ponad różne urazy. Nie musisz oczywiście organizować wielkiej imprezy pożegnalnej – wystarczy krótka rozmowa i symboliczna kawa.

Tego nigdy nie rób!

Szczytem nieeleganckiego odejścia z pracy jest poinformowanie o swojej decyzji drogą mailową lub poprzez wiadomość SMS. Niektórzy robią tak po to, aby zrobić szefowi na złość i odegrać się na współpracownikach, z którymi się nie układało. Jest to jednak zachowanie niekulturalne i lepiej nie sięgać po takie zabiegi.

Eleganckie odejście z pracy ma same plusy. Nie tylko zostaniesz dobrze zapamiętany, ale także nie zepsujesz swoich relacji z pracodawcą. Kto wie – może w przyszłości Wasze drogi znów się skrzyżują? Jedno jest pewne – palenie za sobą mostów jest złym pomysłem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie