Jak rozpoznać mobbing ze strony przełożonego?

Krzysztof Jagielski
11.12.2020

Mobbing w miejscu pracy jest nie tylko poważnym naruszeniem Kodeksu pracy, ale także przestępstwem. Mimo to nadal wielu przełożonych czy też pracodawców dopuszcza się mobbingu w stosunku do swoich podwładnych. Walka z tym zjawiskiem nie jest niestety taka prosta, bo podstawowy problem stanowi udowodnienie, że rzeczywiście dochodzi do nękania. Jeśli masz wątpliwości, czy przełożony stosuje wobec Ciebie mobbing, to koniecznie zwróć uwagę na te niezawodne sygnały.

Uparcie zleca Ci prace poniżej Twoich kompetencji

Takie zachowanie ma znamiona mobbingu i nie może być przez Ciebie tolerowane. Jeśli masz wysokie kompetencje zawodowe i zajmujesz adekwatne do nich stanowisko, natomiast przełożony każe Ci robić coś zupełnie innego, w dodatku szczycąc się tym, że wywołuje u Ciebie wściekłość, to zgłoś to pracodawcy.

Ośmiesza Cię przy wszystkich

Trudno o bardziej charakterystyczny przejaw mobbingu w miejscu pracy. Ośmieszanie pracownika przy innych osobach, oczernianie go, publiczne wytykanie mu błędów, udzielanie nagan i narzucanie kar, to zachowanie przeczące wszelkim zasadom prawidłowego zarządzania ludźmi.

Pomija Cię przy przyznawaniu premii i nagród

Jeśli wszyscy członkowie Twojego zespołu otrzymali premię, tylko nie Ty, a nie ma to żadnych podstaw merytorycznych, to możesz już uznać, że przełożony dopuszcza się wobec Ciebie mobbingu. Nie jest to tylko szykanowanie psychiczne, ale również materialne. Jeśli sytuacja się powtórzy, to nie wahaj się zgłosić tego Państwowej Inspekcji Pracy, oczywiście wcześniej zawiadamiając pracodawcę – być może nie ma on świadomości, że jeden z jego managerów nie nadaje się do zarządzania ludźmi.

Rozdmuchuje nawet drobne uchybienia

Przykładowo: spóźniłeś się do pracy o 5 minut, ale przełożony zamiast udzieli Ci upomnienia czy nawet nagany, od razu nałożył na Ciebie karę finansową. Jesteś stale kontrolowany, nie możesz popełnić nawet drobnego błędu, bo natychmiast spotyka się to z nieadekwatną reakcją przełożonego. W takich warunkach nie da się spokojnie pracować, fatalnie odbija się to na psychice i jak najbardziej podpada pod mobbing.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie