Jak skutecznie uczyć się języka obcego w formie e-learningu?

Remigisz Szulc
28.04.2020

E-learning to znakomity sposób na to, aby szybko i w komfortowych warunkach nauczyć się nowego języka obcego. Na taką formę nauczania przechodzi coraz więcej szkół językowych, co jest efektem rosnącego zapotrzebowania na lektorat przez Internet. Do tego dochodzi multum najróżniejszych aplikacji. W sieci możesz również znaleźć wiele materiałów przydatnych do samodzielnej nauki języka online. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie pewien szkopuł. Nauka języka obcego w formie e-learningu wymaga dużego samozaparcia. Co możesz więc zrobić, aby rzeczywiście osiągnąć zamierzone efekty? Sprawdź kilka wskazówek.

Ucz się tylko wtedy, gdy naprawdę masz czas

Jednym z podstawowych problemów związanych z e-learningiem jest to, że nauka online często odbywa się dosłownie „w biegu”. Wiele osób siada do niej ad hoc, bo akurat znaleźli wolną chwilę. Takie podejście na dłuższą chwilę się kompletnie nie sprawdza. Nie narzucaj sobie nierealnego reżimu nauki. Jeśli wiesz, że możesz poświęcić na nią tylko np. 2 godziny dziennie, to dobierz do tego odpowiedni kurs.

Ustal konkretny plan nauki i skrupulatnie się go trzymaj

Najtrudniejsze w e-learningu jest zachowanie systematyczności. Prędzej czy później poczujesz pokusę, aby sobie odpuścić, przekładać zajęcia, bo akurat Ci się nie chce. Tymczasem powinieneś traktować taki kurs dokładnie tak samo, jak lektorat stacjonarny. Czyli: są wyznaczone dni i godziny nauki i nie ma od tego odstępstwa, poza oczywiście wyjątkowymi sytuacjami. Z góry ustal, że np. uczysz się we wtorki i czwartki od 20 do 21. Wpisz sobie to w kalendarz i traktuj poważnie.

Nadrabiaj zaległości

Jeśli z jakiegoś powodu musiałeś pominąć jakąś lekcję, to nie spisuj jej na straty. Nadrób zaległości tak szybko, jak to tylko możliwe. Znów odwołamy się tutaj do przykładu z tradycyjną szkołą. Gdy opuszczałeś zajęcia w podstawówce czy w liceum z powodu choroby, to nauczyciele wymagali, abyś nadrobił te zaległości. W e-learningu powinno to działać dokładnie tak samo – z tą różnicą, że Ty sam musisz sobie narzucać takie podejście.

Zadbaj o dobre warunki do nauki

To często bagatelizowana kwestia w kontekście e-learningu. Tymczasem komfortowe warunki sprzyjające koncentracji mają ogromny wpływ na skuteczność nauki. W miarę możliwości wygospodaruj dla siebie przestrzeń, w której będziesz mógł się skupić i nikt nie będzie Ci przeszkadzać – może to być np. sypialnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.