Jaką nagrzewnicę na budowę kupić?

Maciej Piwowski
12.03.2020

Nagrzewnica to bardzo przydatne urządzenie na placu budowy, które z powodzeniem można wykorzystać również podczas prowadzenia prac remontowych wewnątrz budynków. Sięgamy po nią zawsze wtedym, gdy konieczne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu termicznego, a tym samym bezpieczeństwa. Na rynku jest zatrzęsienie nagrzewnic, jednak to wcale nie ułatwia wyboru. Pierwszą kwestią, nad którą trzeba się pochylić, jest rodzaj nagrzewnicy – tutaj dzielimy je ze względu na źródło energii. W naszym poradniku prezentujemy trzy najczęściej spotykane rozwiązania.

Nagrzewnice elektryczne

Zdecydowanie najpopularniejsze, bo też najtańsze. Nagrzewnice elektryczne doskonale radzą sobie w zamkniętych pomieszczeniach. Można je wykorzystywać podczas prac remontowych, również w cellu przyspieszenie schnięcia np. tynków czy posadzek. Dobrze sprawdzają się zawsze wtedy, gdy potrzebujemy ogrzewania punktowego, czyli ciepło ma być tylko w jednym sektorze. Gorzej natomiast radzą sobie na świeżym powietrzu – aby zapewnić odpowiedni komfort termiczny poza budynkiem trzeba sięgnąć po nagrzewnicę elektryczną o dużej mocy, co oczywiście przekłada się na wysokie koszty pracy urządzenia. Do zalet nagrzewnic elektrycznych należy natomiast zaliczyć również bezpieczeństwo.

Nagrzewnice gazowe

Często wykorzystywane przez profesjonalne ekipy budowlane, które potrzebują nagrzewnicy do użytku zewnętrznego – choć w sprzedaży są również dostępne nagrzewnice gazowe przeznaczone do pracy wewnątrz budynków (wówczas spaliny są odprowadzane specjalnym kanałem poza obiekt). Najważniejszą zaletą nagrzewnic gazowych jest świetny stosunek wydajności do kosztów eksploatacji. Gaz jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym paliwem. Wystarczy więc zasilić nagrzewnicę np. z butli gazowej, by w ciągu kilku chwil odczuć wyraźne podniesienie temperatury. Trzeba przy tym pamiętać, że użytkowanie nagrzewnicy gazowej jest mniej bezpieczne niż elektrycznej – chociażby z uwagi na ryzyko zdmuchnięcia płomienia czy emisji czadu (w budynkach wymagana jest bardzo wydajna wentylacja).

Nagrzewnice olejowe

Takie nagrzewnice są przeznaczone do profesjonalnych zastosowań – idealnie sprawdzają się na zewnątrz budynków. Stosując je wewnątrz warto zainwestować w dodatkowy system dystrybucji ciepłego powietrza, co zapewni komfort termiczny na całym obiekcie. Nagrzewnice olejowe są tanie w eksploatacji, mają bardzo wysoką moc, dlatego są oczywistym wyborem do ogrzewania hal magazynowych czy innych budynków o znacznej powierzchni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie