Kolega z pracy zarabia więcej? To bardzo frustrujące!

Antoni Kwapisz
31.08.2017

Takie sytuacje potrafią wprowadzić fatalną atmosferę w zespole, a nawet całkowicie go rozbić. Właśnie dlatego w korporacjach i coraz częściej także w mniejszych firmach zarobki pracowników są objęte ścisłą tajemnicą. Jeśli jednak przypadkiem dowiesz się, że kolega na tym samym stanowisku zarabia wyraźnie więcej od Ciebie, bez wątpienia wpłynie to na Twoją motywację. Zanim zaczniesz wykonywać nerwowe ruchy, rzetelnie dowiedz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Porównaj kompetencje

Powodem, dla którego kolega na tym samym stanowisku zarabia lepiej od Ciebie, może być po prostu to, że posiada większe kompetencje zawodowe. Zastanów się nad tym, ale koniecznie bez emocji. Czy kolega nie ma np. lepszego wykształcenia, które pozwala mu wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania? Czy nie ma większego doświadczenia? To prozaiczne powody, o które nie ma sensu się obrażać.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zainwestuj w siebie. Idź na studia podyplomowe i koniecznie powiedz o tym przełożonemu. Po pierwsze: zostanie to zauważone. Po drugie: być może firma będzie gotowa sfinansować studia i w ten sposób da Ci jasny sygnał, że chce w Ciebie inwestować.

Okres zatrudnienia

W każdej branży jest czas hossy i bessy, co ma ogromny wpływ na warunki zatrudnienia pracowników. Jeśli Twój kolega został przyjęty do pracy w momencie dobrej koniunktury, to nie dziw się, że otrzymał lepszą propozycję finansową.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Cierpliwie czekaj na moment, gdy sytuacja firma się poprawi. Jeśli widzisz, że zamówień jest mnóstwo i przedsiębiorstwo ma się świetnie, umów się na rozmowę z przełożonym w sprawie podwyżki.

Większe umiejętności negocjacyjne

Twój kolega może być po prostu lepszym negocjatorem i już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej wywalczył sobie wyższą pensję. Nie możesz go o to obwiniać. W końcu nikt nie zmuszał Cię do podjęcia tej pracy – sam zgodziłeś się na zaproponowane warunki.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zastanów się, czy Twoje umiejętności, zaangażowanie i doświadczenie predysponują Cię do zarabiania więcej. Jeśli uważasz, że firma ma z Ciebie mnóstwo pożytku (i potrafisz to konkretnie uargumentować), zawalcz o podwyżkę.

Nie obgaduj kolegi!

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest pójść do pracodawcy z wyrzutami i poinformować go, że żądasz takich samych zarobków, jak Twój kolega. Jest to bardzo źle widziane, ponieważ w ten sposób podważasz umiejętności przełożonego w zarządzaniu zespołem. Poza tym obgadywanie i „podkopywanie” kolegów z pracy zawsze wyjdzie na jaw i wpłynie na osłabienie Twojej pozycji w zespole.

Skup się na sobie. Udowodnij, że zasługujesz na to, aby zarabiać więcej i nie jesteś gorszym pracownikiem niż kolega. Jeśli dojdziesz do wniosku, że wyższe zarobki innych osób są pokłosiem firmowych układów, zacznij się rozglądać za inną pracą, w której zostaniesz doceniony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie