Nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy – jak może je potraktować pracodawca?

Remigisz Szulc
23.02.2018

Co do zasady pracownik jest zobligowany do stawiania się w miejscu pracy w miejscu i w wymiarze wskazanym przez pracodawcę. Przepisy sobie, a życie sobie. W każdej firmie zdarzają się sytuacje, gdy pracownicy z różnych przyczyn opuszczają swoje stanowisko. Jeśli jest to nieobecność usprawiedliwiona, nie ma problemu. Gorzej dla pracownika, gdy pracodawca zarzuci mu nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy. Co może zrobić przedsiębiorca w takiej sytuacji? Przeczytaj.

Nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy może być ciężkim naruszeniem

Wynika to wprost z art. 100 ust. 2 Kodeksu pracy. Pracodawca może zinterpretować samowolne opuszczenie miejsca pracy, jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Konsekwencje są oczywiste: może dojść do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez stosowania okresu wypowiedzenia.

Istnieją jednak sytuacje, w których nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy można usprawiedliwić. Jednoznacznie wypowiedział się w tej sprawie Sąd Najwyższy, który w jednym ze swoich orzeczeń wskazał, iż zastosowanie natychmiastowego zwolnienia jest nieuprawione, jeśli pracownik opuścił swoje stanowisko przed końcem dniówki.

Kara zależna od skali przewinienia

Każdorazowo należy podejść do konkretnego przypadku indywidualnie i dokładnie sprawdzić, jaka była motywacja pracownika. Być może w grę wchodził nagły wypadek, a brak kontaktu z bezpośrednim przełożonym uniemożliwił zatrudnionemu zwrócenie się do niego z prośbą o udzielenie zgody na opuszczenie stanowiska.

Pamiętaj

Pracownik może usprawiedliwić swoją nieobecność z opóźnieniem i jeśli to zrobi, pracodawca nie powinien stosować najwyższego wymiaru kary, czyli natychmiastowego zwolnienia. Sąd Najwyższy zaleca w takiej sytuacji karę porządkową, np. upomnienie lub naganę.

Jeśli natomiast pracownik opuścił stanowisko pracy w wyniku naruszenia przepisów BHP bądź został przyłapany na wykonywaniu swoich obowiązków w stanie nietrzeźwości, pracodawca może zastosować także karę pieniężną lub zwolnienie dyscyplinarne.

W pełni usprawiedliwione opuszczenie stanowiska

Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach pracownik ma prawo samowolnie opuścić stanowisko pracy i nie może zostać z tego tytułu pociągnięty do odpowiedzialności. Jest tak wtedy, gdy życie lub zdrowie pracownika byłoby zagrożone w momencie pozostania na stanowisku. Pracownik ma jednak wówczas obowiązek poinformowania o zdarzeniu bezpośredniego przełożonego.

Jak widać zapisy Kodeksu pracy, choć jednoznaczne, mogą a nawet powinny podlegać interpretacji. Wszystko po to, aby nie dopuścić do podejmowania pochopnych decyzji, które będą miały złe konsekwencje zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie