Odzież robocza dla pracowników budowlanych – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Remigisz Szulc
23.02.2018

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną i Twoi pracownicy wykonują swoje zadania w warunkach placu budowy, powinieneś zapewnić im odpowiednią odzież roboczą. Kodeks pracy narzuca ten obowiązek na każdego pracodawcę działającego w branży podwyższonego ryzyka, dając jednak możliwość wypłaty ekwiwalentu pieniężnego. Mimo to rozsądniej jest zapewnić pracownikom odzież we własnym zakresie. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed jej zamówieniem?

Atesty

Odzież robocza bezwzględnie musi być atestowana, co oznacza, że przeszła testy jakości pod kątem zarówno wygody, jak i zapewniania pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Nigdy nie kupuj taniej odzieży niewiadomego pochodzenia, ponieważ w razie wypadku może to być powód do pociągnięcia Cię do odpowiedzialności finansowej i karnej.

Odzież roboczą najlepiej jest kupować w profesjonalnych sklepach BHP. Zwróć uwagę, czy wybrane produkty posiadają certyfikat CE, który potwierdza ich dopuszczenie do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

 

Najważniejsze są walory ochronne

 

Podstawowym zadaniem odzieży roboczej dla pracowników budowlanych jest zagwarantowanie im bezpieczeństwa w specyficznym i ryzykownym środowisku pracy. Odzież musi być wytrzymała, odporna na przetarcie, wzmocniona w newralgicznych punktach (np. w kroku czy na kolanach). Powinna również zapewniać podstawową ochronę przed ogniem.

Kluczowym elementem roboczej garderoby są oczywiście buty. Te przeznaczone dla pracowników budowlanych powinny sięgać za kostkę (szczególnie w przypadku osób pracujących na wysokości), posiadać miękką, przewiewną wyściółkę, wzmocnioną piętę oraz twardy czubek – najlepiej dodatkowo chroniony metalową płytką. Podeszwa musi być wykonana z materiału zapewniającego amortyzację i dobrą przyczepność do podłoża.

Praktyczność

W przypadku odzieży roboczej nie można się skupiać wyłącznie na kwestiach ochronnych. Ubrania dla pracowników budowlanych muszą być także wygodne i praktyczne. Dobrym przykładem są tutaj spodnie. Najlepiej jest wybrać model na szelkach, wyposażony w co najmniej kilka dużych kieszeni, w tym zapinanych lub zamykanych na zamek. W XXI wymaga się, aby przynajmniej jedna kieszeń mieściła smartfona z dużym ekranem. Spodnie powinny również umożliwiać nałożenie nakolanników.

Podobne zasady dotyczą kurtek i bezrękawników. Tutaj dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy z wierzchniej strony zastosowano materiał fluorescencyjny lub przynajmniej odblaskowe paski. To znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracowników pracujących po zmroku lub w pobliżu dróg.

Kurtka lub bezrękawnik to także te elementy odzieży roboczej, które świetnie nadają się do umieszczenia na nich logo firmy, co pozwala czytelnie „oznaczyć” pracowników i stanowi dodatkowy sposób na promocję marki.

Pamiętaj, że od jakości odzieży roboczej zależy bezpieczeństwo i komfort pracy, a tym samym wydajność Twoich pracowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie