Praca na pół etatu: wszystko, co musisz wiedzieć

Remigisz Szulc
22.03.2019

Etat niewątpliwie jest bardzo atrakcyjną formą zatrudnienia. Daje względne poczucie bezpieczeństwa, gwarantuje określone przywileje i chroni przed utratą pracy z dnia na dzień. Umowa etatowa nie musi jednak zakładać pełnego wymiaru czasu pracy. Wciąż wiele osób pracuje na pół etatu, co nie jest może szczytem marzeń, ale w niektórych sytuacjach całkiem nieźle się sprawdza. Co warto widzieć o takiej formie zatrudnienia?

Pół etatu: ile to jest godzin?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem pracy, tygodniowy wymiar zatrudnienia pracownika etatowego nie może przekroczyć 40 godzin. Oznacza to, że – uwzględniając 5-dniowy tydzień pracy – każdego dnia pracownik może przebywać na stanowisku przez 8 godzin.

Praca na pół etatu jest określana jako niepełny wymiar zatrudnienia. Jak nietrudno się domyślić, pracownik może wykonywać swoje obowiązki przez 4 godziny dziennie (20 godzin tygodniowo) i stanowi to podstawę do wyliczenia jego wynagrodzenia.

Tyle teoria. Praktyka często wygląda zupełnie inaczej. Na mocy porozumienia z pracodawcą możesz bowiem określić zupełnie inne „widełki” czasu pracy. Jeśli np. pasuje Ci, aby spędzać na stanowisku 8 godzin dziennie przez 2 dni w tygodniu oraz 4 godziny jednego dnia, a pracodawca nie widzi tutaj żadnych przeciwwskazań, możecie się umówić na takie rozwiązanie. Ważne, aby sumaryczny wymiar przepracowanych godzin nie przekraczał 20 tygodniowo. 

Co z urlopem?

Mniej godzin pracy to również mniej pełnopłatnych dni urlopowych. W przypadku osób zatrudnionych na pół etatu wygląda to następująco:

  • 10 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego – jeśli staż pracy pracownika jest krótszy niż 10 lat;
  • 13 dni urlopu – jeśli staż pracy przekracza 10 lat;

Ważne!

Do stażu pracy wlicza się też okres edukacji – osoby z wyższym wykształceniem „z automatu” otrzymuje więc 8 lat doświadczenia.

Warto również wiedzieć, że osoba zatrudniona na pół etatu ma dokładnie takie same przywileje, jak „pełnoetatowiec”. Pracodawca również musi opłacać za nią składki na ZUS, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę obowiązuje okres wypowiedzenia (maksymalnie 3-miesięczny).

Czy warto?

Zatrudnienie na pół etatu ma właściwie tylko jedną wadę. Jest nią oczywiście niższe wynagrodzenie. Z drugiej jednak strony taka forma zatrudnienia daje pracownikowi możliwość dorobienia sobie poza godzinami pracy, np. w ramach własnej działalności gospodarczej czy prac dorywczych.

To także całkiem wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mogą lub nie chcą zostawić dziecka np. w żłobku. Dużo łatwiej jest zorganizować opiekę na 4 godziny dziennie niż na 8.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie