Pracujesz przy biurku? Możesz zapaść na te groźne choroby!

Marek Szydełko
30.07.2018

Wielu z nas wydaje się, że praca biurowa nie niesie ze sobą żadnego większego ryzyka. Siedzi się w ciepłym, wentylowanym pomieszczeniu, nie trzeba dźwigać ciężkich przedmiotów czy obsługiwać skomplikowanego sprzętu mechanicznego. Okazuje się jednak, że pracownicy biurowi także są narażeni na konkretne jednostki chorobowe. Te najgroźniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

CVS

To akronim od Computer Vision Syndrome. Niewiele osób słyszało o tym zespole dolegliwości, które są efektem długotrwałego narażenia organizmu na kontakt z komputerem. Szczególnie narażone są oczy, które przyjmują sporą dawkę sztucznego promieniowania.

Typowym objawem CVS jest suchość, szczypanie i łzawienie oczu – można to łatwo pomylić z alergią. Stopniowo dochodzi także do pogorszenia widzenia. Następnie  pojawiają się uporczywe bóle szyki, barków i głowy.

Zespół cieśni nadgarstka

Bardzo charakterystyczna choroba dla osób spędzających całe życie zawodowe przy biurku. Intensywne pisanie na klawiaturze, używanie myszki czy touchpada, a także przyjmowanie niewygodnej pozycji siedzącej, z czasem przynosi bardzo nieprzyjemne objawy.

O zespole cieśni nadgarstka może świadczyć chociażby drętwienie palców, uczucie ciężkości rąk (szczególnie pod koniec dnia), a także ból w okolicach dłoni i przedramion. Jeśli te objawy zostaną zbagatelizowane, może wystąpić nawet zanik mięśniowy.

Zakrzepica

Jest to bardzo groźna choroba, która może stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla życia (w zaawansowanym stadium). Zakrzepica to typowa dolegliwość dla osób prowadzących siedzący tryb życia, które minimum 8-9 godzin dziennie spędzają przed komputerem w zamkniętym pomieszczeniu.

Objawem tej choroby są m.in. coraz bardziej widoczne obrzęki nóg i rąk, nawracające niedowłady mięśni, dolegliwości bólowe (szczególnie podczas chodzenia) oraz ból w klatce piersiowej. Mogą się również pojawiać zawroty głowy i duszności.

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego

Praca biurowa jest ogromnym wyzwaniem dla kręgosłupa, sprzyja nadwadze i otyłości, może także zwiększać ryzyko nabawienia się kontuzji mięśni w wyniku nagłego podjęcia aktywności fizycznej.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ pracy przy biurku na Twój organizm, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Rób sobie częste przerwy (minimum 5 minut w godzinie), podczas których będziesz się gimnastykować i patrzeć w dal przez okno. Przejdź na zdrową dietę, ogranicz picie kawy, sięgaj po tzw. sztuczne łzy, a po pracy koniecznie uprawiaj sport.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie