Premia to dodatkowe wynagrodzenie, które najczęściej ma charakter uznaniowy. Pracownicy otrzymują premię z różnych tytułów, nie zawsze za osiągane wyniki w pracy. Sprawdź, kiedy i za co możesz dostać premię od szefa.
Najczęstszą sytuacją, w której pracodawca wypłaca premię, jest zrealizowanie planu sprzedażowego lub jego przekroczenie. To standardowy model wynagradzania np. handlowców, którzy otrzymują pensję zasadniczą uzupełnianą o premię – ma to na celu zmotywowanie pracowników do jeszcze lepszej pracy.
Na stanowiskach, na których trudno jest zmierzyć wyniki pracy, pracodawcy mogą stosować premie uznaniowe, wypłacane np. za wyjątkowe zaangażowanie. Pracownik, który nigdy nie odmawia pomocy, jest dobrym kolegą, sumiennie wykonuje swoje obwiązki i jest lojalny w stosunku do pracodawcy, może liczyć na premię.
W wielu zakładach pracy premie są wypłacane za… przychodzenie do pracy. I to wcale nie jest żart. Mówimy tutaj o premii frekwencyjnej, którą otrzymują pracownicy osiągający najwyższą frekwencję, rzadko lub wcale nie chodzący na zwolnienia lekarskie.
Pracodawcy, który nie chcą się narazić PIP, często motywują swoich pracowników do wybierania całego przysługującego urlopu wypoczynkowego. Zachętą do tego może być właśnie premia finansowa.
Zdarza się, że firmy wypłacają premie swoim wieloletnim pracownikom, chcąc w ten sposób docenić ich lojalność, doświadczenie i staranność w pracy. Takie premie mogą być wypłacane w formie jubileuszówek, np. po przepracowaniu 5, 10 czy 20 lat w jednym zakładzie.
To standardowy rodzaj premii, którą starają się wypłacać wszystkie zakłady pracy. Pracownicy bardzo liczą na premie świąteczne, kiedy to ich budżety domowe są szczególnie napięte z uwagi na duże wydatki.