Samochód służbowy dla pracownika – czy jest przychodem?

Remigisz Szulc
25.09.2024

Samochód służbowy jest pożądanym benefitem przez każdego pracownika, przy czym trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w określonych sytuacjach może to nieść ze sobą nieprzyjemne skutki podatkowe. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Często zdarza się, że pracodawca pozwala pracownikowi na korzystanie z samochodu służbowego również do celów prywatnych. W takim przypadku fiskus ocenia, że jest to dodatkowe wynagrodzenie. które podlega opodatkowaniu.

Przychód z tego tytułu jest ustalany ryczałtowo i zależy od rodzaju paliwa oraz mocy silnika pojazdu. Dla samochodów o mocy do 60 kW, samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem, miesięczny ryczałt wynosi 250 zł, natomiast dla pozostałych samochodów – 400 zł.

Ważne!

Jeżeli samochód jest wykorzystywany prywatnie tylko przez część miesiąca, ryczałt wynosi 1/30 tej kwoty za każdy dzień użytkowania.

Koszty eksploatacyjne

Ryczałt obejmuje wszystkie koszty eksploatacyjne samochodu, w tym paliwo, materiały eksploatacyjne oraz badania techniczne. Nie ma potrzeby, aby pracownik ponosił dodatkowe koszty związane z eksploatacją pojazdu. Jeśli jednak pracownik częściowo pokrywa koszty, np. zakupując paliwo, to ryczałtowy przychód można pomniejszyć o kwotę poniesionych wydatków. Jeśli wartość tych wydatków zrówna się lub przekroczy kwotę ryczałtu, przychód do opodatkowania nie powstanie.

Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Przychód pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Rozliczenie podatków

Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, pracodawca może zaliczyć 100% kosztów eksploatacyjnych oraz podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku używania samochodu również do celów prywatnych, limit ten wynosi odpowiednio 75% dla kosztów eksploatacyjnych i 50% dla VAT.

Udostępnienie samochodu służbowego do celów prywatnych nie wpływa natomiast na prawo do amortyzacji pojazdu, chyba że pojazd jest udostępniany wyłącznie na cele prywatne przez cały miesiąc. W takim przypadku odpis amortyzacyjny za ten miesiąc nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie