Współczesny rynek pracy zdecydowanie premiuje osoby młode, które są dynamiczne, ambitne i gotowe do ciągłego podejmowania nowych wyzwań. Choć pracodawcy deklarują, że bardzo cenią doświadczonych specjalistów, to jednak znalezienie zatrudnienia przez osobę w średnim wieku, bywa naprawdę czasochłonne. Jeśli dotknęła Cię utrata pracy po czterdziestce, to z pewnością w Twojej głowie kłębi się wiele pytań, z jednym głównym: co teraz? Podpowiadamy, jak możesz sobie poradzić z ta trudną sytuacją.
Grupą ryzyka nazywamy osoby, które straciły pracę w średnim wieku, a jednocześnie są bardzo wyspecjalizowane w konkretnym obszarze umiejętności. Zwykle chodzi o ludzi mających za sobą wieloletnią karierę w jednej firmie i na dość wysokim stanowisku – np. dyrektorskim. Wbrew pozorom taki status zawodowy nie ułatwia sprawy.
Osoby, które straciły zatrudnienie będąc niemal u szczytu kariery, przede wszystkim mają olbrzymi problem z przebranżowieniem i zaakceptowaniem opcji pracy na niższym stanowisku. Nie bez znaczenia są również zarobki. Ktoś kto przez ostatnie lata otrzymywał pensję w wysokości np. 10 tysięcy złotych na rękę, raczej nie zaakceptuje propozycji opiewającej na 2 tysiące złotych na rękę.
Duży problem stanowi wąska specjalizacja. Często okazuje się, że pracownik traci zatrudnienie nie dlatego, że był słaby, ale po prostu jego firma bankrutuje, bo nie ma już zapotrzebowania na jej usługi. To oznacza, że znalezienie nowej pracy w tym samym zawodzie będzie bardzo trudne.
Powód? Obawa o to, że taki pracownik nie będzie w stanie dostosować się do specyficznych warunków pracy w firmie. Osoby z dużym doświadczeniem mają już swoje przyzwyczajenia, a przede wszystkim nie dają sobą łatwo manipulować. Trudniej jest im odnaleźć się w młodym zespole. Potrafią dyskutować z przełożonym i wytykać błędy w zarządzaniu, co jest rzadko akceptowane.
Najważniejsze jest to, aby wyjść poza krąg swoich podstawowych umiejętności i nie zamykać się na oferty pracy z innych sektorów. Przebranżowienie to w Polsce wciąż bardzo trudny temat, ale współczesny rynek często tego wymaga. Bezrobotna osoba w średnim wieku musi być również gotowa na to, że będzie zarabiać mniej niż w poprzedniej firmie – przynajmniej na początku.
Podczas rozmów kwalifikacyjnych koniecznie podkreślaj atuty swojego wieku i dużego stażu na rynku pracy. W opinii rozsądnego pracodawcy powinny one równoważyć minusy Twojej kandydatury, a nawet je przykrywać. Lojalność, wiedza, odporność na stres, sumienność – to cechy doświadczonych pracowników, które wciąż są bardzo cenne.
Jedną z najlepszych opcji, którą naprawdę warto wziąć pod uwagę, jest założenie własnego biznesu. Masz wiedzę, kontakty, pewnie jakieś oszczędności. Rozważ, czy nie warto spróbować sił „na swoim”. Utrata pracy w średnim wieku może być prawdziwym przełomem w Twoim życiu zawodowym.