W 2023 roku dwukrotnie wzrośnie płaca minimalna

Remigisz Szulc
16.01.2023

Pracodawcy przyzwyczaili się już do tego, że początek nowego roku przynosi kolejny wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Ma to związek nie tylko z podwyżką składek na ZUS czy wprowadzaniem nowych obciążeń podatkowych, ale także ze zmianą wysokości płacy minimalnej. Rok 2023 roku jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ osoby zarabiające najmniej dostaną aż dwie podwyżki. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Pierwsza podwyżka już za nami

Od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 3490 zł brutto. Automatycznie wzrosła również minimalna stawka godzinowa, która teraz wynosi 22,80 zł. To spora zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to najniższa krajowa wynosiła 3010 zł, a stawka godzinowa 19,70 zł.

W lipcu dalszy wzrost płacy minimalnej

Nowością, która ucieszy zarabiających najmniej, ale jednocześnie zmartwi coraz mocniej obciążonych pracodawców, jest to, że w 2023 roku czeka nas jeszcze jedna podwyżka płacy minimalnej. Tym razem wymuszą ją obowiązujące w Polsce przepisy, które nakazują, aby częściowo wyrównywać pracownikom tak wysoką inflację, z jaką mamy obecnie do czynienia.

Dlatego już 1 lipca pensja minimalna w Polsce wzrośnie do 3600 zł brutto.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie