Zasiłek dla bezrobotnych – co musisz wiedzieć o tym rodzaju świadczenia?

Piotr Kowalczyk
25.01.2018

Bezrobocie przez lata było największym problemem polskiej gospodarki. I choć od dłuższego czasu mamy do czynienia z odwrotną sytuacją (brakuje rąk do pracy), to nadal są osoby, które bezskutecznie poszukują zatrudnienia. Najczęściej wynika to ze słabych kwalifikacji. W Polsce osobom bezrobotnym wypłacany jest zasiłek. Warto jednak wiedzieć, nie przysługuje on każdemu, kto nie ma pracy.

Kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku przysługuje wyłącznie osobom zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy. Rejestracji można dokonać natychmiast po utracie zatrudnienia lub po zakończeniu nauki. Istnieje jednak kilka warunków.

Podstawowy polega na tym, że aby móc otrzymać zasiłek, należy udokumentować fakt zatrudnienia w ciągu ostatnich 18 miesięcy przez okres składkowy co najmniej 365 dni.

Zasiłek mogą otrzymać osoby, dla których pośredniak nie ma żadnej oferty zatrudnienia, stażu lub szkolenia.

Prawo do zasiłku przysługuje repatriantom, osobom po odbyciu co najmniej 240 dni służby wojskowej, a także osobom zatrudnionym wcześniej za granicą, które odprowadzały w Polsce składki na Fundusz Pracy.

Prawo do zasiłku można także stracić

Automatycznie tracą je osoby, które podejmują zatrudnienie. Jednak na baczności muszą się mieć także ludzie wciąż pozostający bez pracy. Jeśli pośredniak złoży bezrobotnemu propozycję odbycia szkolenia, stażu czy podjęcia zatrudnienia, a ten ją odrzuci bez ważnej przyczyny, straci zasiłek.

Z utratą zasiłku muszą się też liczyć osoby, które bez podania ważnej przyczyny nie pojawią się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie (np. na umówione spotkanie z doradcą zawodowym). Usprawiedliwienie można dostarczyć najpóźniej w ciągu 7 dni od momentu niestawienia się w pośredniaku.

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Jest to uzależnione od sytuacji, jaka panuje na danym obszarze działalności powiatowego urzędu pracy. W przypadku powiatów, w których stopa bezrobocia na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia uprawnień do zasiłku, była niższa niż 150% średniej stopy bezrobocia, zasiłek jest przyznawany na okres 180 dni. Jeśli natomiast wskaźnik był wyższy, zasiłek należy się przez 365 dni.

Prawo do rocznego zasiłku dla bezrobotnych mają także osoby po 50. roku życia i te, które przepracowały co najmniej 20 lat składkowych. Taki sam przywilej przysługuje osobom mającym na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko poniżej 15. roku życia i tworzą gospodarstwo domowe z bezrobotnym małżonkiem bez prawa do zasiłku. Roczny zasiłek przysługuje ponadto osobom bezrobotnym, które samotnie wychowują dziecko do 15. roku życia.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie