Zmieniasz pracę? Nie pal za sobą mostów!

Marek Szydełko
13.04.2018

Zmiana pracy to bardzo ważne wydarzenie, które będzie mieć wpływ na Twoje dalsze życie. Czeka Cię mnóstwo nowych wyzwań, dlatego łatwo można zapomnieć o swoich dawnych kolegach z biura czy poprzednim pracodawcy. Odejście z firmy bez słowa nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli Twoje relacje ze współpracownikami były dalekie od ideału. Jak pożegnać się z zespołem i nie palić za sobą mostów?

Impreza pożegnalna

„Impreza” to może zbyt duże słowo. Chodzi bardziej o zwykłe spotkanie, podczas którego oficjalnie pożegnasz się z koleżankami i kolegami. Ciasto, kawa, krótkie wspominki – to dobry pomysł, by odejść z pracy z klasą. Jeśli Twoje relacje ze współpracownikami były bardzo dobre, to pomyśl o zorganizowaniu małego spotkania pożegnalnego np. w klubie.

Pamiętaj, aby zawsze zaprosić na takie spotkanie bezpośrednich przełożonych. W niepamięć puść ewentualne urazy. Bądź ponad tym i udowodnij wszystkim, jak cennego pracownika właśnie stracili. Taka forma pożegnania jest grzeczna, a przede wszystkim nie zamyka Ci drzwi do ewentualnego powrotu.

Oficjalny mail

Mailowe pożegnanie z firmą jest praktykowane przede wszystkim w korporacjach. To oczywiste, że nie znajdziesz czasu, by podziękować za współpracę każdemu z np. 200 pracowników. Wówczas możesz się zdecydować na komunikat w formie elektronicznej. Jest to mile widziane nawet w sytuacji, gdy nie miałeś żadnego kontaktu z pracownikami innych działów.

Daruj sobie żalenie się na firmę – taki mail może rozzłościć kierownictwo i spowodować, że spalisz za sobą zawodowe mosty. W zależności od tego, jak układały się Twoje relacje w dawnym miejscu pracy, postaw na entuzjastyczną lub powściągliwą komunikację.

Zostaw kontakt do siebie

Zrób to bez względu na to, czy zamierzasz utrzymywać kontakty ze współpracownikami, czy też nie. Podanie swojego prywatnego numeru telefonu i adresu e-mail jest w dobrym tonie. Kto wie, może w przyszłości dawny pracodawca skorzysta z tego i postanowi skontaktować się z Tobą z propozycją powrotu na dawne stanowisko (ale na lepszych warunkach)?

Rada

Pamiętaj również, aby zapisać sobie numer i adres e-mail do kadr. To może Ci się kiedyś przydać, gdy np. będziesz potrzebować jakiegoś zaświadczenia.

Eleganckie pożegnanie się z dawnym miejscem pracy jest dobrym pomysłem. Nie tylko udowodnisz swoją kulturę osobistą, ale również zostawisz sobie uchyloną furtkę, z której być może kiedyś skorzystasz. W życiu, szczególnie zawodowym, bywa bardzo różnie i naprawdę nie ma sensu palić za sobą mostów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie