Zwolniłeś pracownika i co teraz? Schemat, którego powinien się trzymać każdy pracodawca

Remigisz Szulc
14.03.2022

Zwolnienie pracownika nie jest niczym przyjemnym – nawet jeśli stanowi pokłosie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Częściej jest to natomiast efekt redukcji etatów czy po prostu potrzeby zatrudnienia kogoś posiadającego inne lub znacznie wyższe kwalifikacje zawodowe. Rozstanie się z wieloletnim pracownikiem wymaga opanowania emocji, ale też schematycznego, profesjonalnego działania, które powinno być domeną każdego pracodawcy. Sprawdź, o co musisz lub powinieneś zadbać właśnie w tym momencie.

Przekazanie pracownikowi wszystkich niezbędnych dokumentów

Zwolniony pracownik musi otrzymać przede wszystkim pisemne wypowiedzenie umowy o pracę oraz całą dokumentację pracowniczą, jaka została zebrana w dziale kadr. Niezbędne jest także przekazanie mu świadectwa pracy wraz z odnotowaniem liczby wykorzystanych i niewykorzystanych dni urlopowych, za które pracownikowi został wypłacony ekwiwalent pieniężny.

Przygotowanie referencji

To zawsze miły gest w stosunku do zwolnionego pracownika, który zamierza kontynuować karierę zawodową w innej firmie. Jeśli nie miałeś większych zastrzeżeń do jego pracy i decyzja o zwolnieniu została podjęta w oparciu o obiektywne przesłanki, to bez proszenia wystaw pracownikowi dobre referencje. To z pewnością ułatwi mu szukanie nowego miejsca zatrudnienia.

Pomoc w uporządkowaniu stanowiska pracy

Szczególnie wieloletni pracownik na pewno zgromadził na stanowisku mnóstwo przedmiotów, które teraz musi zabrać ze sobą. Jeśli jest tego naprawdę dużo, to jako pracodawca możesz mu zaoferować pomoc i np. zadeklarować przywiezienie osobistych rzeczy do domu firmowym transportem.

Zmiana haseł i loginów

Tego etapu również nie można pominąć – i to nawet jeśli miałeś do pracownika pełne zaufanie. Dla bezpieczeństwa koniecznie trzeba wyłączyć mu dostęp do biurowych pomieszczeń, odebrać kartę magnetyczną, wszelkie uprawnienia oraz oczywiście pozmieniać hasła i loginy do usług oraz urządzeń, z których korzystał na co dzień.

Oficjalne pożegnanie

Choć nie każdy zwalniany pracownik sobie tego życzy, to jednak pewna forma oficjalnego pożegnania powinna zostać zachowana. Możesz np. zaprosić pracownika do swojego gabinetu w ostatnim dniu jego pracy i podziękować mu za zaangażowanie, sukcesy, wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Jeśli pracownik był bardzo lubiany, to dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie pożegnania w większym gronie, na przykład w restauracji czy po prostu w firmie przy kawie i ciastkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie