Chcesz studiować za granicą? Pomyśl o tym wcześniej!

Piotr Kowalczyk
07.01.2020

Studia na zagranicznej uczelni są marzeniem wielu młodych ludzi, którzy widzą w tym dużą szansę nie tylko na zdobycie świetnego wykształcenia, ale również poznanie nowej kultury czy po prostu wyrwanie się z domu i znalezienie dla siebie nowego miejsca do życia. Niestety, taka przygoda sporo kosztuje. Większość prestiżowych uczelni w innych krajach pobiera bardzo wysokie czesne. Do tego dochodzą jeszcze koszty utrzymania się na miejscu. Dlatego o studiowaniu za granicą trzeba pomyśleć wcześniej – zwłaszcza, jeśli wiesz, że Twoich rodziców nie stać na ich sfinansowanie.

Przyłóż się do nauki w liceum

Od tego trzeba zacząć, ale wymaga to oczywiście podjęcia decyzji o studiowaniu za granicą znacznie wcześniej niż tuż przed maturą. Aby znacząco obniżyć koszt takiej eskapady możesz postarać się o stypendium naukowe lub grant dla wyjątkowo zdolnych maturzystów. Oferują je najlepsze uczelnie na świecie, którym też zależy na tym, aby przyjmować ludzi z dużym potencjałem.

Jeśli więc uda Ci się zdobyć świetne oceny, a maturę zdasz ponadprzeciętnie dobrze, to masz sporą szansę na to, że któraś z zagranicznych uczelni zaproponuje Ci stypendium, a nawet dopłatę do utrzymania się na miejscu.

Popracuj w wakacje

Najprostszy, choć również najbardziej wymagający sposób na to, aby móc samodzielnie sfinansować lub współfinansować zagraniczne studia. Raczej nie uda Ci się na nie odłożyć podczas jednych wakacji, dlatego ten pomysł powinien się narodzić w Twojej głowie znacznie wcześniej, najlepiej już w pierwszej klasie szkoły średniej. Aby wykonywać pracę wakacyjną nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Wystarczy trochę samozaparcia, dyscyplina i oszczędność, aby odłożyć niezłą sumkę na dobry początek.

Rozważ wyjazd „na saksy”

Jeśli z góry wiesz, że na przykład chcesz podjąć studia na uczelni w Wielkiej Brytanii, to bardzo dobrym pomysłem będzie zorganizowanie sobie wakacyjnego wyjazdu do pracy na Wyspy. Nie dość, że zarobisz tam znacznie więcej niż w Polsce, to jeszcze podszkolisz język, poznasz miejscową kulturę i oswoisz się z atmosferą miejsca. Wszystko to znacznie ułatwi Ci start na studiach. Być może znajdziesz również chwilę na to, aby zwiedzić wstępnie wybrane uczelnie, porozmawiać ze studentami i dzięki temu utwierdzić się w podjętej decyzji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie