Czy przedszkole jest odpowiednie dla dziecka?

Antoni Kwapisz
31.10.2017

Fundamentalne umiejętności o tym, jak funkcjonować w grupie zdobywa się w wieku przedszkolnym. Przedszkole wielu osobom dobrze się kojarzy, bo przypomina beztroskie czasy dzieciństwa. W wieku późniejszym mało kto zastanawia się, na czym polega edukacja w przedszkolu i czym jest przedszkole dla dziecka. Te pytania, zazwyczaj pojawiają się w momencie, kiedy sami mamy już dzieci i nadchodzi czas, aby wybrać odpowiednie przedszkole dla malucha. Wiele osób zaczyna od przeszukiwania Google wpisując frazy typu: szkoła prywatna, szkoła niepubliczna, prywatne przedszkole, niepubliczne przedszkole, przedszkole Montessori, społeczna szkoła podstawowa itd itd gdyż często wielu rodziców nie wie jakiej szkoły szuka, która będzie najlepsza i najbardziej odpowiednia dla dziecka. I wtedy często wybór trafia na przedszkole. Ale wciąż pytanie jakie przedszkole...prywatne czy państwowe?

Przedszkole pełni funkcje opiekuńcze i wychowawcze, do najważniejszych zadań tej placówki należą:

  1. fachowa opieka nad dziećmi
  2. dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie
  3. współpracowanie ze środowiskiem dziecka – rodziną
  4. stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka
  5. praca nad ewentualnym wyrównywaniem braków w edukacji
  6. praca nad różnokierunkowym rozwojem dziecka

Przedszkola w Polsce (zarówno Montessori, prywatne, niepubliczne i państwowe) to placówki przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia do rozpoczęcia realizowania obowiązku szkolnego. Instytucje te pracują według ustalonego programu nauczania. Metody pracy z dzieckiem dostosowane są do jego wieku. Zajęcia przedszkolne odbywają się w grupach podzielonych ze względu na wiek dziecka. Czas, który dziecko spędza w placówce przedszkolnej podzielony, jest na różnorodne zajęcia. Składają się na nie: swobodna zabawa, zajęcia ruchowe, w tym zajęcia na świeżym powietrzu, zajęcia dydaktyczne, czynności związane z samoobsługą i organizacją. Przedszkola to miejsca przeznaczone dla dzieci i ich rolą jest, w jak największym stopniu służyć temu, aby dziecko rozwijało się prawidłowo. Nie jest to tylko miejsce pobytu dzieci, do czasu, kiedy rodzice wrócą z pracy. Dziecko uczęszczające do przedszkola odnosi z tego tytułu całkiem sporo korzyści.

Do najważniejszych korzyści należą:

  • aklimatyzacja do nauki szkolnej
  • nawiązywanie kontaktów rówieśniczych
  • rozwój umiejętności społecznych

Okres, kiedy dziecko znajduje się w wieku przedszkolnym, jest niezmiernie ważny dla jego przyszłego rozwoju. To miejsce, w którym po raz pierwszy ma możliwość zetknąć się z zasadami obowiązującymi w społeczeństwie. Jest, to także dobra podstawa, aby w przyszłości budować prawidłowe relacje międzyludzkie. Maluchy uczy się również nawiązywać kontakty rówieśnicze. To przedszkole jest miejscem, w którym dziecko otrzymuje informacje, jak należy odpowiednio się zachować, będąc w grupie rówieśniczej. Nawiązują się pierwsze relacje z osobami spoza najbliższego kręgu rodzinnego.

Jakich umiejętności dziecko nauczy się w przedszkolu?

Uczęszczając do przedszkola, dziecko nauczy się pisania. Opuszczając mury przedszkola, będzie umieć podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem. Nauczy się rozpoznawać duże i małe litery, pozna alfabet. To w przedszkolu będą miały miejsca pierwsze zajęcia, podczas których dziecko będzie uczyło się stawiać swoje pierwsze literki. Poprzez rysowanie szlaczków, będzie wyrabiało sobie rękę. Nauczy się malować i kolorować. Zajęcia dydaktyczne w przedszkolu, to także pierwsze kontakty z matematyką. Od ich jakości może zależeć, to czy dziecko w przyszłości polubi ten przedmiot. To właśnie w przedszkolu poznaje się figury geometryczne oraz wykonuje się pierwsze działania typu odejmowanie i dodawanie.

Okres przedszkolny to ważny etap wstępny do nauki czytania. Podczas ciekawych zajęć, dzieci uczą się czytać, zaczynając od prostych rymowanek i słów, których znaczenie wcześniej poznały. Znajomość języków obcych to przydatna umiejętność. Naukę języka obcego można skutecznie zacząć już z kilkuletnimi dziećmi. Na tym etapie są to podstawy języka obcego, najczęściej języka angielskiego, przekazywane w formie zabawy i przy zastosowaniu niekonwencjonalnych form. Kolejne zajęcia, jakie maluch będzie miał podczas pobytu w przedszkolu, to muzyka i rytmika. To idealny czas, na to, aby ćwiczyć poczucie rytmu, uczyć się słów piosenek i samodzielnie śpiewać.

Jakie korzyści odniesie dziecko z tego, że będzie uczęszczało do przedszkola?

  • Dziecko uczęszczające do przedszkola rozwija się społecznie. Zazwyczaj są to pierwsze doświadczenia związane z przebywaniem w grupie.
  • Maluch staje się częścią grupy, dzięki czemu uczy się empatii i tego, że z innymi dziećmi można współdziałać, oraz wspólnie radzić sobie w różnych sytuacjach.
  • Przebywanie z rówieśnikami jest potrzebne w tym wieku.
  • Wspólne zabawy, wycieczki, gry, uczą dziecko nowych zdolności, a także pomagają nabrać pewności siebie.
  • Przedszkolak dowiaduje się wiele o otaczającym świecie, rozwija wyobraźnie, uczy się przestrzegania zasad.

Nauczyciele zajmujący się tak małymi dziećmi mają specjalne kwalifikacje

Nierzadko to właśnie oni są odkrywcami nowych talentów, jakie przejawia dziecko. Przedszkolny nauczyciel jest także w stanie dostrzec predyspozycje dziecka. Rodzice, którzy oddadzą swoją pociechę do przedszkola, otrzymują również informacje o słabszych stronach dziecka, oraz o tym, jak nad nimi wspólnie pracować. Zajęcia przedszkolne przygotowują do realizacji obowiązku szkolnego, uczą obowiązkowości, systematycznych działań, cierpliwości. Korzyści dla dziecka wynikające z uczęszczana do przedszkola, jest znacznie więcej, nie sposób ich wszystkich wymienić. Jeśli więc ktokolwiek zastanawia się nad tym, czy zapisać dziecko do przedszkola, to niech weźmie wszystkie pozytywne aspekty wynikające z tego, że maluszek pójdzie do przedszkola. Co do wyboru konkretnego miejsca, to warto zapoznać się z opiniami innych rodziców, dowiedzieć się jaki program realizowany jest w placówce, jakie doświadczenia mają osoby zajmujące się dziećmi.

Źródło: http://www.ourkids.net/pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie