Jak szybko nauczyć się języka obcego? 5 najważniejszych zasad

Marek Szydełko
20.06.2016

W XXI wieku naprawdę nie wypada nie znać choćby jednego języka obcego – szczególnie dotyczy to młodych ludzi. Podróżujemy po świecie, gościmy obcokrajowców, oglądamy zagraniczne telewizje, odwiedzamy obcojęzyczne fora internetowe. Znajomość angielskiego jest zatem absolutną podstawą. Jeśli dopiero planujesz odbycie kursu, to sprawdź naszych 5 porad. Podpowiadamy, co musisz zrobić, aby szybko nauczyć się języka obcego.

  1. Motywacja – bez niej ani rusz. Twoja motywacja musi być przy tym silna i brać się z Twojego przekonania, że naprawdę warto nauczyć się języka obcego. Jeśli u podstaw motywacji będzie leżeć przymus ze strony np. rodziców czy szefa, to nic z tego nie wyjdzie. Robiąc coś wbrew sobie nie osiągniesz sukcesu. Twoja motywacja powinna być pozytywna. Przekonaj się, jakie korzyści da Ci nauczenie się języka obcego.
  2. Cierpliwość – nauka zupełnie obcego języka nie będzie błyskawiczna i nie wierz w pięknie brzmiące reklamy, które obiecują cuda. Czeka Cię poznawanie podstaw gramatyki i składni, a także oczywiście słownictwa. To musi potrwać. Bądź cierpliwy, nie podłamuj się niepowodzeniami, zawsze miej przed oczami jasno wyznaczony cel.
  3. Systematyczność – bardzo ważna cecha w nauce języka obcego. Nawet najlepszy lektor nie nauczy niczego swojego ucznia, jeśli ten nie będzie wykazywać choćby odrobiny zaangażowania. Dlatego wyznaczaj sobie realne cele. Jeśli nie masz czasu na to, aby w pełni poświęcić się nauce, wybierz mniej intensywny kurs. Ważne jest stawianie kolejnych kroków i wymaganie od siebie. Powiedz sobie, że raz w tygodniu poświęcisz godzinę na naukę słówek i rób wszystko, aby dotrzymać obietnicy.
  4. Wybór odpowiedniej szkoły – samodzielna nauka języka obcego jest możliwa, ale tylko nieliczne osoby osiągną w ten sposób sukces. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs do dobrej szkoły, która może pochwalić się wynikami w nauczaniu. Lektorzy znają metody przekazywania wiedzy, mogą dostosować tempo nauki do umiejętności słuchaczy. Trzeba za to zapłacić, ale ten wydatek w ostatecznym rozrachunku się opłaci.
  5. Miej żywy kontakt z językiem – słuchaj piosenek w języku, którego się uczysz, to samo dotyczy filmów, programów telewizyjnych czy seriali. Osłuchuj się z językiem, co bardzo dobrze wpłynie na poprawę Twojego akcentu. Po kilku miesiącach nauki przekonasz się, że możesz już obejrzeć obcojęzyczny film i zrozumieć zdecydowaną większość dialogów.

Nauka języka obcego nie jest łatwa, wiele zależy też od samego języka (angielskiego czy hiszpańskiego nauczysz się znacznie szybciej niż np. mandaryńskiego czy fińskiego), ale przy odrobinie systematyczności i cierpliwości w końcu przyniesie efekty. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.