Jak zdać na egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem? 5 praktycznych rad dla przyszłych kierowców

Człowiek uczy się przez całe życie, o czym dobitnie przekonują się osoby planujące zdobycie prawa jazdy. Przed przystąpieniem do egzaminu kandydata czeka dość żmudny proces łączący naukę teoretycznych zasad ruchu drogowego z praktycznym zdobywaniem umiejętności prowadzenia pojazdu. Statystyki są nieubłagane i jasno wskazują, że ze zdaniem egzaminu za pierwszym razem problem ma ponad 70% kursantów! Wina leży po stronie stresu, ale też sztywnych wytycznych stawianych kandydatom. Jak zatem zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem? Oto 5 praktycznych rad.

  1. Nie bagatelizuj teorii! - wielu kandydatów na kierowców skupia się wyłącznie na przygotowaniach do praktycznej części egzaminu, niejako zapominając, że zanim egzaminator zaprosi do samochodu, trzeba jeszcze zdać część teoretyczną (w Polsce nie można przystąpić do jazdy bez zaliczenia teorii). Dlatego naprawdę dobrym pomysłem jest sumienne nauczenie się zasad ruchu drogowego. Po zdaniu części teoretycznej kursanta opuści pierwszy stres i później będzie już nieco łatwiej.
  2. Wybierz dobrą szkołę nauki jazdy – dobrą, czyli taką, która ma porządne statystyki zdawalności. Takie dane są podawane do publicznej wiadomości przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i warto wziąć je pod uwagę przy wyborze konkretnej szkoły nauki jazdy. Kierowanie się wyłącznie najniższą ceną nie jest dobrym rozwiązaniem.
  3. Wykup lekcje dodatkowe – obowiązkowy cykl szkolenia kandydata na kierowcę w przypadku wielu osób jest niewystarczający. Dlatego jeśli po zakończeniu kursu nie czujesz się jeszcze pewnie za kierownicą, wykup dodatkowe lekcje. Nie są one drogie (średnio 50-70 złotych za godzinę), a pozwolą Ci okrzepnąć na fotelu kierowcy i zaoszczędzić pieniądze na kolejne egzaminy państwowe.
  4. Poobserwuj przebieg egzaminu państwowego – bezpośrednio przed swoim egzaminem wybierz się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i z daleka obserwuj, jak wygląda cała procedura na placu manewrowym. To właśnie tutaj gros kandydatów kończy swój egzamin po popełnieniu kardynalnych błędów. Takie obserwacje pozwolą Ci też nieco oswoić się z widokiem placu manewrowego i podejrzeć prawidłowo (lub nieprawidłowo) wykonywane manewry.
  5. Zapoznaj się z ruchem ulicznym i trasą egzaminacyjną – choć egzaminy praktyczne nie odbywają się na jednej trasie, to egzaminatorzy z reguły i tak mają swoje ulubione miejsca, w których sprawdzają umiejętności kursantów. Koniecznie wybierz się na wycieczkę w takie miejsce, zapamiętaj układ znaków drogowych i znajdź potencjalne pułapki. Świetnym pomysłem jest również wcześniejsze pojeżdżenie po mieście rowerem, co pozwoli Ci oswoić się z ruchem ulicznym.

Wprowadzając te rady w życie będzie Ci znacznie łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy, nawet za pierwszym razem. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.