Najlepsze momenty, w których warto zdecydować się na studia podyplomowe

Mateusz Nowak
16.01.2019

Studia podyplomowe to bardzo popularna forma uzupełnienia wiedzy lub zdobycia nowych kompetencji zawodowych. Oferują je praktycznie wszystkie uczelnie państwowe i prywatne. Wybór kierunków jest ogromny, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś, co go interesuje lub może mu pomóc w zwiększeniu swojej atrakcyjności na rynku pracy. W tym poradniku wymieniamy najlepsze momenty w życiu, kiedy warto pójść na studia podyplomowe.

Po studiach licencjackich/magisterskich

To bardzo dobry moment, zwłaszcza jeśli czujesz niedosyt zdobytej wiedzy. Podjęcie studiów podyplomowych od razu po zakończeniu nauki na poziomie wyższym ma również tę zaletę, że nie musisz się ponownie wdrażać w tryb studiowania. O wiele trudniej jest zmusić się do nauki po kilku czy kilkunastu latach przerwy.

Jeśli więc masz już dyplom w kieszeni, ale chcesz np. wyspecjalizować się w jakimś obszarze związanym z Twoim wykształceniem, poważnie rozważ zapisanie się na studia podyplomowe krótko po zakończeniu nauki.

Gdy praca zaczyna Cię nudzić

Pracujesz w danej firmie od lat, ale z każdym dniem coraz bardziej przekonujesz się, że tylko tracisz w niej czas? Nie masz żadnych możliwości awansu, wpadłeś w rutynę, ciągle robisz dokładnie to samo? To wyraźny sygnał, że pora na zmiany. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie o wiele lepszej, ciekawszej i atrakcyjniejszej pod względem finansowym pracy, pomyśl o ukończeniu studiów podyplomowych.

Nie muszą być one wcale związane z Twoim aktualnym zawodem. Być może od dawna rozważasz przebranżowienie się, bo interesują Cię nowe rzeczy lub wiesz, że w innym sektorze możesz liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie?

Gdy jesteś na bezrobociu

To doskonały moment, aby zwiększyć swoje kwalifikacje. I tak nie masz nic ciekawego do roboty. W dodatku osoby bezrobotne mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania do uzupełnienia wykształcenia. Zapytaj w swoim pośredniaku, czy urząd nie wesprze Cię finansowo w realizacji pomysłu ukończenia studiów podyplomowych. To powinno znacząco ułatwić Ci znalezienie atrakcyjnej pracy.

Gdy planujesz założyć własny biznes

W takiej sytuacji poszukaj studiów podyplomowych z np. zarządzania finansami i zespołem ludzi. Polskie uczelnie oferują również liczne kierunki bezpośrednio związane z prowadzeniem firmy. Choć ukończenie takiej podyplomówki nie gwarantuje Ci sukcesu w biznesie, to jednak zdobyta wiedza może Ci bardzo pomóc na starcie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.