Nauka języka obcego online – poznaj wady tego rozwiązania

Mariusz Siwko
31.05.2021

Mogłoby się wydawać, że nauka języka obcego online jest idealną opcją. Nie dość, że oszczędzamy czas na dojazdach, to jeszcze możemy uczyć się z dowolnego miejsca, niemal w dowolnej chwili, w zaciszu domu, biura etc. Okazuje się jednak, że to rozwiązanie ma także kilka istotnych wad, które musisz wziąć pod uwagę przed zapisaniem się na kurs językowy online. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Niższy poziom motywacji

Motywacja jest szalenie ważna w procesie nauki języka obcego. Musisz chcieć opanować np. angielski, aby dzięki temu znaleźć lepszą pracę, dostać podwyżkę czy móc swobodnie porozumiewać się z ludźmi podczas zagranicznych podróży.

W przypadku nauki online poziom motywacji może niestety dość szybko spaść – a już zwłaszcza, gdy uczysz się we własnym domu. Brak bezpośredniego kontaktu z lektorem i innymi kursantami, domowa atmosfera – to negatywnie odbija się na zaangażowaniu i może utrudnić Ci szybkie robienie postępów.

Problemy techniczne

Musisz się z nimi liczyć nawet wtedy, gdy masz szybki i stabilny Internet. Nie możesz natomiast ręczyć za Internet lektora czy innych kursantów – jeśli nauka odbywa się w sposób zbiorowy, to czyjeś problemy mogą negatywnie odbić się na komforcie pozostałych uczestników.

Utrudniona weryfikacja postępów

Weryfikacja jest bardzo ważna w procesie nauki, ponieważ pozwala ustalić, czy kursant rzeczywiście przykłada się do swoich obowiązków, czy uważa podczas zajęć, czy wykonuje samodzielną pracę zadaną przez lektora etc. W przypadku kursów online jest to mocno utrudnione, ponieważ lektor nie ma bezpośredniego nadzoru nad kursantami.

Może pojawić się pokusa, aby np. podczas testu korzystać z pomocy, zerkać na notatki podczas odpowiadania na pytania etc. To oczywiście nie sprzyja robieniu postępów i utrwalaniu wiedzy.

Problemy ze skupieniem

Nie ma się co łudzić, że ucząc się online można osiągnąć taki sam poziom skupienia, jak w przypadku lektoringu w klasie lekcyjnej czy w sali wykładowej. Szczególnie domowe zacisze może Cię ciągle rozpraszać, odciągać Twoją uwagę od tego, co mówi lektor etc. Będziesz czuć pokusę, aby zrobić sobie coś do jedzenia czy picia, a to także nie sprzyja skupieniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie