Jeśli na egzaminie maturalnym nie poszło Ci tak dobrze, jak tego oczekiwałeś, to masz spory problem. Kiepski wynik może Ci zatrzasnąć drzwi do wymarzonej uczelni lub nawet skazać Cię na podejście do egzaminu poprawkowego w późniejszym terminie. Co zrobić w sytuacji, gdy uważasz, że zostałeś skrzywdzony i niesprawiedliwie oceniony? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
W przypadku niekorzystnego wyniku egzaminu pisemnego, przysługuje Ci oczywiście prawo do zapoznania się ze swoją pracą i jej oceną przez egzaminatora. W tym celu musisz wystąpić z wnioskiem do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a konkretnie do jej właściwego oddziału. Komisja rozpatruje wniosek w ciągu około tygodnia – formularz możesz pobrać ze strony internetowej CKE. Wówczas otrzymasz odpowiedź z wyznaczoną datą zapoznania się z pracą.
Pracę możesz przejrzeć w siedzibie CKE – nie zostanie Ci ona wysłana do domu czy do szkoły. Oznacza to, że być może będzie Cię czekać dalsza podróż np. z Bydgoszczy do Gdańska. Od niedawna maturzyści mają możliwość sfotografowania swojej pracy.
Jeśli teoretycznie wszystko się zgadza, a mimo to twierdzisz, że egzaminator ocenił Cię niesprawiedliwie, możesz przystąpić do kolejnego kroku, mianowicie…
Złożenia wniosku do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego
To ciało, do którego należy się zwrócić z wnioskiem o ponowne sprawdzenie pracy maturalnej. Masz na to aż pół roku od otrzymania wyników egzaminu, jednak nie warto z tym zwlekać, bo może być już za późno, aby wziąć udział w rekrutacji na studia.
Kolegium składa się z doświadczonych nauczycieli, którzy jeszcze raz ocenią pracę pod kątem merytorycznym i kto wie – może ich zdaniem ocena egzaminatora była błędna lub zbyt surowa? Szansa na zmianę wyniku egzaminu nie jest duża, ale zawsze istnieje.
Czy warto?
Jak najbardziej! Zgodnie z prawem nie ma możliwości, aby Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego obniżyło Twoją ocenę. Zmiana wyniku matury może nastąpić wyłącznie „w górę”, czyli Kolegium może Cię ocenić lepiej niż pierwotny egzaminator.
Jeśli wynik matury jest dla Ciebie wybitnie niekorzystny i rzeczywiście uniemożliwi Ci kontynuowanie nauki na wymarzonym kierunku studiów, to walcz o swoje. Pamiętaj jednak, że musisz bardzo dobrze uzasadnić podanie. Powołaj się na tzw. klucz odpowiedzi i wykaż, że Twoim zdaniem wysunąłeś poprawne wnioski, natomiast błąd leży po stronie niewłaściwej interpretacji przez egzaminatora.