Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B+E?

Maciej Piwowski
05.11.2024

Prawo jazdy kategorii B+E to bardzo cenna kwalifikacja, która umożliwia prowadzenie zestawu pojazdów o masie nawet do 7 ton. Mając takie prawo jazdy otwiera się przed Tobą szansa na np. pracę kierowcy zawodowego w transporcie krajowym i międzynarodowym – firmy przewozowe i spedytorzy intensywnie szukają obecnie kierowców na busy z doczepioną przyczepą.  Sprawdź, jak zdobyć takie uprawnienia.

Kto może przystąpić do kursu?

Aby uzyskać prawo jazdy B+E, trzeba spełnić kilka wymogów:

  • Być pełnoletnim (kurs można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat);
  • Posiadać prawo jazdy kategorii B;
  • Ukończyć kurs praktyczny;
  • Zdać egzamin państwowy.

Przed zapisaniem się na kurs musisz załatwić formalności, w tym uzyskać profil kandydata na kierowcę (PKK) w wydziale komunikacji lub online. Do tego potrzebne będą wniosek o prawo jazdy, orzeczenie lekarskie, fotografia i kserokopia prawa jazdy kategorii B.

Jak wygląda kurs na kategorię B+E?

Szkolenie na kategorię B+E składa się wyłącznie z części praktycznej, która obejmuje 15 godzin jazd z instruktorem. Kurs odbywa się na placu manewrowym i w ruchu drogowym, a po ukończeniu kursu następuje egzamin wewnętrzny. Koszt kursu wynosi od 2 000 do 3 000 zł w zależności od ośrodka.

Egzamin praktyczny – co obejmuje?

Egzamin państwowy składa się wyłącznie z części praktycznej i obejmuje:

  • Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu;
  • Sprzęganie samochodu z przyczepą;
  • Manewry na placu (jazda po łuku, parkowanie);
  • Jazdę w ruchu miejskim trwającą minimum 40 minut.

Odbiór prawa jazdy

Po zdanym egzaminie należy wnieść opłatę 100,50 zł za wydanie dokumentu, który będzie gotowy do odbioru po około dwóch tygodniach. Od tego momentu możesz już legalnie prowadzić zestaw pojazdów o masie do 7 ton, co przyda Ci się nie tylko w pracy zawodowej, ale też np. podczas holowania dużej przyczepy kempingowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie