W profilu każdej szkoły zawodowej jest przewidziane miejsce na odbycie praktyk przez uczniów. Szkoły najczęściej współpracują z lokalnymi pracodawcami, do których kierowani się młodzi adepci jakiegoś rzemiosła – np. ślusarze, tokarze, kucharze, elektrycy, murarze etc. Celem praktyk jest zaznajomienie uczniów z realną „twarzą” zawodu, który mają wykonywać w przyszłości oraz nabycie podstawowych umiejętności. Dowiedz się, dlaczego warto się do takich praktyk przyłożyć.
Praktyki zawodowe zawsze odbywa się w „prawdziwych” zakładach pracy, które potrzebują okresowego wsparcia ze strony praktykantów – dlatego podpisują umowy ze szkołami. Warto wykorzystać tę okazję do tego, aby zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony.
Nie jest żadną tajemnicą, że pracodawcy organizujący praktyki zawodowe mają w tym czysty interes – zyskują dostęp do cennych pracowników, młodych, niezmanierowanych, chętnych do nauki, a przy tym stosunkowo niedrogich. Jeśli więc chciałbyś znaleźć pracę od razu po szkole, bo nie planujesz studiów (lub chcesz kontynuować naukę zaocznie), to praktyki są idealną okazją do zrobienia dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy.
Praktyki zawodowe odbywane w ramach nauki w szkole możesz sobie wpisać do CV. Oczywiście, że nie robi to wielkiego wrażenia na pracodawcach, ponieważ dobrze wiedzą oni, że większość uczniów w ogóle nie przykłada się do praktyk. Ty jednak możesz podejść do sprawy inaczej.
Jeśli potraktujesz praktyki poważnie i mocno się w nie zaangażujesz, to możesz otrzymać indywidualne zaświadczenie od organizatora praktyk z referencjami. Ten fakt na pewno przykuje uwagę pracodawcy, u którego złożysz CV w przyszłości.
Praktyki zawodowe są unikalną okazją do tego, aby nabyć realne umiejętności. Będziesz mieć dostęp do fachowej wiedzy, nowoczesnych technologii, narzędzi, linii produkcyjnych, sprzętu i materiałów używanych przez profesjonalistów. To bezcenna wartość, ponieważ dobrze odbyte praktyki rzeczywiście przygotowują do wykonywania zawodu.
Dodatkowo będziesz mieć okazję zapoznać się z warunkami panującymi na danym stanowisku pracy, co też pozwoli Ci ocenić, czy aby na pewno chcesz to robić w życiu.