Prywatny kurs językowy dla dziecka: na co zwrócić uwagę przed wybraniem konkretnej oferty?

Jerzy Biernacki
16.09.2019

Zapisanie dziecka na prywatny kurs językowy jest jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość pociechy. Znajomość co najmniej jednego języka to wręcz obligatoryjny wymóg stawiany przez pracodawców. Ponadto taka umiejętność może się dziecku przydać podczas zagranicznego wyjazdu. Oferta prywatnych kursów dla dzieci jest ogromna, stąd radzimy, aby bardzo dokładnie przeanalizować poszczególne propozycje, zwracając uwagę nie tylko na renomę szkoły. Co jeszcze może mieć znaczenie?

Godziny zajęć

Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim wygoda dziecka, ale też rodziców. Jeśli w danej szkole zajęcia odbywają się późnym wieczorem, to z pewnością będzie to bardzo duże obciążenie dla całej rodziny – zwłaszcza w okresie zimowym. Dziecko będzie zmęczone, co może negatywnie odbić się na jego wynikach w szkole powszechnej, a także spowodować szybkie zniechęcenie się do dalszej nauki języka.

Możliwość odbywania kursu w szkole po lekcjach

Jeśli szkoła językowa oferuje taką możliwość, to należy jej to zaliczyć na bardzo duży plus. Takie rozwiązanie jest komfortowe, ponieważ dziecko może zostać w szkole powszechnej i „zaliczyć” dodatkowe godziny nauki bez konieczności korzystania z pomocy rodziców. Dzięki temu będzie mniej zmęczone i tym samym bardziej otwarte na naukę języka obcego.

Warto więc podpytać w lokalnych szkołach językowych o możliwość zorganizowania kursu w szkole, do której uczęszcza dziecko – może to wymagać zebrania pełnej grupy uczniów (zwykle wystarczy 6-8 osób).

Odległość od domu

Jeśli dziecko ma uczęszczać na kurs w placówce szkoły językowej, to koniecznie zwróćmy uwagę na to, jak daleko od domu się ona znajduje. Długie dojazdy są bardzo uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Trudno sobie też wyobrazić, aby 7-8 letnia pociecha samodzielnie dojeżdżała na kurs komunikacją publiczną.

Liczebność grup

Bardzo ważny argument, który trzeba bezwzględnie wziąć pod uwagę. Optymalna liczba słuchaczy w jednej grupie to 6 osób. Jeśli szkoła z góry zapowiada, że stworzy liczniejsze grupy, warto poszukać innej oferty – świadczy to o tym, że szkoła kieruje się wyłącznie interesem ekonomicznym, a niekoniecznie komfortem słuchaczy i jakością kształcenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie