Specjalizacja nauczycielska – dlaczego warto ją uzyskać?

Andrzej Winnicki
08.08.2022

Wiele kierunków studiów humanistycznych daje możliwość uzyskania specjalizacji nauczycielskiej. Przykładem mogą być filologie (polska i obcojęzyczne) czy politologia. Zauważalny jest sukcesywny spadek zainteresowania tą specjalizacją, co wynika z drastycznego pogorszenia się sentymentu do zawodu nauczyciela. Wciąż nie wiesz, jaką specjalizację wybrać? Sprawdź, dlaczego warto rozważyć nauczycielską.

Zdobędziesz konkretny zawód

Nie jest to może zawód marzeń, ale na pewno bardzo potrzebny. Choć w Polsce nauczycieli od lat się nie szanuje, to bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić kształcenie przyszłych kadr. Bycie nauczycielem powinno być powodem do dumy, ale cóż…

Jeśli w tym momencie nie planujesz wykonywać zawodu nauczyciela, natomiast masz możliwość zdobycia takiej specjalizacji, to warto się nad tym poważnie zastanowić. Przede wszystkim dlatego, że opuszczając mury uczelni będziesz mieć nie tylko dyplom, ale też konkretny zawód, do którego w przyszłości możesz wrócić.

Uprawnienia nauczycielskie mogą Ci się kiedyś przydać

Wiele osób z góry zakłada, że nigdy nie będzie wykonywać jakiegoś zawodu. Życie natomiast potrafi szybko zweryfikować takie deklaracje. Nie wiesz, co Cię czeka. Być może za kilka lat sytuacja na rynku pracy stanie się na tyle trudna, że tylko uczenie w szkole zapewni Ci stabilność zatrudnienia i niskie, ale pewne dochody.

Zdobędziesz cenne kompetencje miękkie

Specjalizacja nauczycielska wymaga zdobycia kompetencji pedagogicznych. Wbrew pozorom przydają się one nie tylko w szkole. Osoby ze specjalizacją nauczycielską bardzo dobrze radzą sobie w tych zawodach, które wymagają bliskiej współpracy z innymi ludźmi, a nawet zarządzania zespołem. Przykładem mogą być zawody managerskie, praca w dziale HR, praca szkoleniowca etc.

Zyskasz możliwość dorabiania sobie w szkole

Mając specjalizację nauczycielską możesz podjąć pracę w szkole na przykład na część etatu i w ten sposób zyskać dodatkowe źródło dochodów. Jeśli Twoja podstawowa praca nie wymaga od Ciebie stałej dyspozycyjności, a przy tym nie jest super płatna, to pomysł wzięcia kilku godzin tygodniowo w szkole wydaje się być całkiem niezły.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.