Zdalne studia nie są dziś niczym nadzwyczajnym. Takie rozwiązanie studentom oferuje większość uczelni. Część robi to z musu (pandemia), część odpowiada w ten sposób na potrzeby żaków, którzy z jakiegoś powodu nie mogą sobie pozwolić na stacjonarny tok nauczania – na przykład mają obowiązki służbowe czy rodzinne. Jakie są zalety, a jakie wady studiów w formie zdalnej? Sprawdź to w naszym poradniku.
Taka forma studiowania może budzić kontrowersje, natomiast nie sposób odmówić jej kilku bardzo ważnych zalet. Na pewno jest to interesująca opcja dla każdego, kto chce połączyć studiowanie z obowiązkami zawodowymi, jak i rodzinnymi. Na studia w formie zdalnej bardzo często decydują się więc osoby w średnim wieku (tutaj na pierwszym miejscu są studia podyplomowe) oraz chcące uzupełnić wyksztalcenie, aby uzyskać awans w pracy.
Najważniejsze zalety studiów w formie zdalnej, to:
Na pewno nie można napisać, że zdalne studiowanie jest rozwiązaniem idealnym. Wciąż pod kilkoma względami przegrywa ono z klasycznym, stacjonarnym trybem. Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o kwestiach motywacyjnych oraz towarzyskich, ale też o mimo wszystko sporym ryzyku, że ten tryb studiowania nieco ograniczy studentowi dostęp do wiedzy. Poziom nauczania siłą rzeczy może być wyraźnie niższy, z czego trzeba sobie zdawać sprawę.
Najważniejsze wady studiów w formie zdalnej, to:
Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Zacznij od sprawdzenia, czy gdzieś w Polsce oferowane są studia w formie zdalnej na interesującym Cię kierunku, a następnie zastanów się, czy rzeczywiście jest to optymalne rozwiązanie w Twojej sytuacji.