Wybór przedszkola dla dziecka

Jerzy Biernacki
18.01.2016

Czym kierują się rodzice przy wyborze przedszkola, do którego poślą swoją pociechę? Czy częstszym wyborem jest placówka prywatna, czy tez publiczna? Na co warto zwracać uwagę, co jest istotne, kiedy dobieramy przedszkole dla dziecka?

Pierwszy etap edukacji dziecka to właśnie przedszkole. To tam dziecko w szczególnie zintensyfikowany sposób nabywa i kształtuje umiejętności, które w trakcie dorastania będą rzutowały na rozwój jego charakteru, postrzegania świata, a także łatwość i naturalność zachowania w relacjach interpersonalnych.

Gdzie, jeśli nie w wieku przedszkolnym budujemy pierwsze przyjaźnie, uczymy się rozwiązywać pierwsze “poważne konflikty”, gdzie uczymy się tolerancji na inne, nie zawsze najbardziej odpowiadające nam osoby?

Kiedy przychodzi czas, aby wysłać naszą pociechę do przedszkole, pojawia się wiele dylematów i pytań, na które odpowiedzieć musi każdy rodzic. Oczywistą sprawą jest to, że chcemy dla dziecka jak najlepiej, więc staramy się obrać najlepszy i najbardziej odpowiedni, sprawdzony i pewny kurs, którym będziemy się kierować przy wyborze przedszkola.

Wysyłając dziecko do przedszkola prywatnego mamy większą pewność, że zapewniamy mu najlepsze warunki do edukacji i rozwoju. Wiemy, że płacąc określoną sumę w ciągu miesiąca, możemy oczekiwać, a wręcz wymagać od placówki pewnych standardów.

Jeżeli nasze dziecko ma określone ograniczenia dotyczące produktów, które może przyswajać - wynikające z alergii, uczuleń lub innych związanych ze zdrowiem powodów - mamy dużo większe możliwości w dostosowaniu posiłków, które są dziecku podawane, tak, aby były dopasowane do indywidualnych potrzeb malucha. Każdy rodzic, który doświadczył takich problemów swojego dziecka wie, jak bardzo ważnym jest szczególna wrażliwość i uwaga w tej kwestii.

Wiemy doskonale, że przedszkole to etap, w czasie którego dziecko jest szczególnie chłonne jeśli chodzi o wszechstronne umiejętności i wiedzę - różnorodność zajęć, indywidualne podejście do podopiecznego oraz większa ilość zajęć tematycznych, przeplatanych zabawą - która w tym wieku jest najlepsza formą nauki - to jeden z głównych atutów przedszkola prywatnego. Przedszkola niepubliczne skupiają się także na tym, aby kadra nauczycieli-wychowawców była najlepiej przygotowanym, wykwalifikowanym zespołem ludzi, którzy traktują swoją pracę z pasją.

Będąc rodzicem dziecka, wchodzącego w wiek przedszkolny, warto zwrócić uwagę na to, co indywidualnie oferuje każde przedszkole. Poznań to miejsce, gdzie konkurencja placówek jest bardzo duża, dlatego warto po prostu przejrzeć ofertę każdego z nich, poczytać opinie innych rodziców, dowiedzieć się na temat oferowanego programu - jego różnorodności, możliwości wpływania na elastyczność godzin w placówce. To z pewnością pomoże w znalezieniu odpowiedniego przedszkola - prywatnego czy też publicznego - dla swojego dziecka.

http://przedszkole-kropka.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.