Zanim wykupisz udział w kursie

Andrzej Winnicki
08.01.2024

Kursy zawodowe cieszą się ogromną popularnością, szczególnie te organizowane w formule online. Pozwalają bardzo szybko nabyć podstawowe kwalifikacje w jakiejś dziedzinie, a przede wszystkim zyskać dokument, który może być pomocny w poszukiwaniu pracy. Zanim jednak wykupisz udział w jakimkolwiek kursie, to na dobry początek sprawdź kilka podstawowych kwestii.

Kto organizuje kurs?

Zawsze należy sprawdzić, czy dany kurs jest organizowany przez wiarygodną firmę lub osobę, która cieszy się statusem eksperta. Jeśli organizator budzi Twoje wątpliwości, to rozsądniej będzie poszukać innego kursu, tym razem przygotowanego przez zaufany podmiot.

Jaki jest zakres tematyczny kursu?

Analizując daną ofertę przyjrzyj się agendzie kursu i oceń, czy w ogóle warto poświęcać na niego czas. Być może dany kurs nie jest w ogóle skierowany do Ciebie, ponieważ obejmuje podstawowe zagadnienia i będzie mieć wpływu na Twoje kompetencje jako specjalisty.

Czy ukończenie kursu rzeczywiście daje Ci jakieś uprawnienia?

To, że organizator tak twierdzi, nie jest równoznaczne z tym, że taka jest prawda. Warto uściślić, czy dyplom lub certyfikat przyznany uczestnikom kursu ma jakiekolwiek znaczenie na rynku i jest w ogóle honorowany w danej branży.

Czy cena kursu jest adekwatna do jego jakości i przydatności?

Jest cała masa bezwartościowych kursów, które zostały stworzone tylko w celu zarabiania na kursantach. Musisz we własnym zakresie ocenić, czy w ogóle opłaca Ci się wydawać pieniądze na udział w danym kursie – być może za niewielkie większą lub porównywalną kwotę masz możliwość ukończenia pełnoprawnego, prestiżowego szkolenia, które realnie przyczyni się do podniesienia Twoich kwalifikacji zawodowych?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie