Cele zawodowe, które warto zdefiniować na początku kariery w nowej firmie

Mateusz Nowak
27.11.2023

Przyjęcie oferty pracy to jednocześnie start w kierunku zrobienia kariery w nowym zakładzie. Oczywiście wiele zależy od zajmowanego stanowiska oraz osobistych ambicji. Warto natomiast już na samym początku zdefiniować swoje cele zawodowe. Te najczęściej wybierane omawiamy w naszym poradniku.

Awans zawodowy

Dla wielu pracowników naturalnym celem jest osiągnięcie awansu zawodowego. Dotyczy to zarówno osób, które zaczynają przygodę w nowej firmie od najniższych stanowisk, jak i tych, które „na dzień dobry” zatrudniają się np. na stanowisku managerskim.

Zorientuj się, jakie możliwości awansu daje Ci Twój pracodawca, a także jak wyglądają poszczególne szczeble i wymagania, jakie należy spełnić, by otrzymać promocję.

Zdobycie nowych umiejętności

Ten cel zawodowy najczęściej wyznaczają sobie osoby, które podejmują pierwszą pracę w życiu lub się przebranżawiają. W takiej sytuacji zdobycie nowych umiejętności i ich doszlifowanie jest wartością samą w sobie, otwierając drzwi do potencjalnego awansu zawodowego lub zrobienia większej kariery w innej firmie. Może to być również duży krok w kierunku założenia własnego biznesu.

Zdobycie specjalizacji

Jeśli masz już pewne umiejętności i ogólne kwalifikacje zawodowe, natomiast chcesz się w czymś wyspecjalizować, to może to być cel zawodowy do osiągnięcia w danej firmie. Jeśli wiesz, że pracodawca stwarza warunki do doskonalenia zawodowego (na przykład finansując pracownikom fachowe szkolenia), tworzy przestrzeń do uzyskania statusu eksperta czy nabycia bardzo specyficznych umiejętności, to na pewno warto podjąć zatrudnienie w tej firmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie