Studia językowe otwierają drzwi do świata pełnego ciekawych perspektyw i możliwości. Filologia angielska jest jednym z najpopularniejszych kierunków w Polsce, lecz czy warto go studiować, skoro coraz więcej osób biegle włada tym językiem bez kierunkowego wykształcenia?
Studia językowe otwierają drzwi do świata pełnego ciekawych perspektyw i możliwości. Filologia angielska jest jednym z najpopularniejszych kierunków w Polsce, lecz czy warto go studiować, skoro coraz więcej osób biegle włada tym językiem bez kierunkowego wykształcenia?
Poziom znajomości języka angielskiego rodaków jest przeciętny. W społeczeństwie jest ogromny procent osób, które nigdy nie miały okazji nauczyć się obcego języka; są też tacy, którzy opanowali wyłącznie podstawowe zwroty. Jeśli więc zachodzi potrzeba tłumaczenia firmowego maila czy rozmów z zagranicznym klientem, należy wykazać językowe umiejętności. Takie właśnie zagwarantują studia filologii angielskiej.
Wyobrażenie o studiach językowych wśród kandydatów na studia jest co najmniej mylące. Wielu kojarzy kierunek ze żmudnym wkuwaniem słówek i wykonywaniem dziesiątek zadań gramatycznych.
Filologia angielska to studia pozwalające na zapoznanie się z kulturą i historią krajów anglojęzycznych, przekazując szeroki zakres wiedzy niemal z każdej dziedziny. Studenci zgłębiają tajniki prawidłowej wymowy, poznają literaturę i twórczość autorów, którzy uznawani są dziś za dziedzictwo kulturowe, piszą eseje czy biorą pod lupę kwestie językoznawcze.
Dla wielu początkujących studentów filologii angielskiej będą skokiem na głęboką wodę. Zajęcia w większości prowadzone są w języku angielskim, co może na początku stanowić pewną barierę. Od studentów również wymaga się wypowiedzi w docelowym języku, a wykładowcy od samego początku zwracają uwagę na styl, poprawność gramatyczną czy dobór słownictwa.
Wśród uczniów często znajdują się także obcokrajowcy. To już na samym początku wymusza komunikację w języku angielskim, który jest uniwersalną formą porozumiewania się. Na początku wymiana zdań w mało znanym języku może wydawać się przerażająca, jednak po kilku tygodniach jest już naturalnym zjawiskiem.
Studia językowe kształcą nie tylko osoby, które wiążą swoją przyszłość z pracą nauczyciela lub tłumacza. Język angielski to język szybko rozwijającego się świata – zapotrzebowanie na pracowników z jego zaawansowaną znajomością jest bardzo duże niemal w każdej branży. W trakcie nauki studenci wybierają specjalizację, której tajniki zgłębiają, pisząc pracę magisterską.
Absolwenci kierunku filologia angielska bez problemu znajdą pracę w biznesie, turystyce, sektorze usług i sektorze publicznym, strefie marketingu i zarządzania, a także w wydawnictwach na stanowisku redaktora.
Program studiów na kierunku filologia angielska obejmuje zarówno przedmioty ściśle związane z historią krajów anglojęzycznych, jak i wykłady w języku polskim. Studenci zapoznają się z metodyką nauczania, filozofią, podstawami prawa czy psychologią.
Czy warto studiować anglistykę? Doskonała znajomość języka, perfekcyjne umiejętności komunikacyjne, a także głęboka świadomość zagadnień kulturowych i literackich bez wątpienia pozwolą na podjęcie rozwojowej pracy.
Artykuł partnera.