Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Marek Szydełko
23.08.2021

W Polce pracuje już około 600 tysięcy Ukraińców, którzy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców w naszym kraju. Znajdują oni zatrudnienie w różnych sektorach, przede wszystkim w budownictwie, przetwórstwie, rolnictwie, handlu oraz sadownictwie. Jeśli od pewnego czasu zastanawiasz się nad przyjęciem do pracy Ukraińców, na przykład w formie outsourcingu świadczonego przez agencję pośrednictwa, to w naszym poradniku znajdziesz kilka argumentów na tak.

Są bardzo pracowici

Nie musi to wynikać z cech charakterologicznych naszych wschodnich sąsiadów. Sprawa jest znacznie prostsza: Ukraińcy przyjeżdżają do Polski, aby pracować i zarabiać pieniądze, dokładnie tak samo, jak robią to Polacy emigrujący np. na Wyspy Brytyjskie.

Zatrudniając Ukraińców możesz więc mieć pewność, że nie będą wymyślać setek powodów, aby nie stawić się w pracy. W ich najlepszym interesie jest to, aby nie tylko pracować, ale pracować dużo, dlatego bardzo chętnie biorą nadgodziny i wręcz dopytują o możliwość dodatkowego zarobku.

Jeśli więc nie lubisz bumelantów, to powinieneś poważnie rozważyć zatrudnienie w swojej firmie pracowników z Ukrainy.

Są silnie zmotywowani do pracy

Ukraińcy przyjeżdżający do Polski z reguły są w trudnej sytuacji finansowej. Nie da się nawet porównać stopnia rozwoju gospodarczego obu naszych krajów. Warunki życia na Ukrainie są o wiele gorsze, stąd emigranci zarobkowi mają naprawdę solidną motywację do ciężkiej pracy – chcą w ten sposób zapewnić lepszy byt swoim rodzinom, które zostały w ojczyźnie.

Są elastyczni i mobilni

To bardzo duża zaleta z punktu widzenia pracodawców, którzy szukają pracowników gotowych do wyjeżdżania w delegację i częstego zmieniania miejsca wykonywania swoich obowiązków. Dla Ukraińców nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ większość z nich przyjeżdża do Polski bez rodziny, dlatego nie mają potrzeby codziennego wracania do domu.

Ukraińcy są więc wymarzonymi kandydatami na pracowników w firmach budowlanych, które realizują kontrakty w całej Polce i często przerzucają swoje ekipy z jednego miasta do drugiego, na przykład oddalonego o kilkaset kilometrów.

Ponadto warto podkreślić, że pracownicy z Ukrainy dość szybko przystosowują się do życia w Polsce. Jest to związane z tożsamym kodem kulturowym oraz sporym podobieństwem pomiędzy naszymi językami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.