Doradztwo HR – rośnie zapotrzebowanie na tę usługę. Dlaczego?

Remigisz Szulc
25.06.2022

Doradztwo HR to specjalistyczna usługa świadczona przez profesjonalne agencje, które mają duże doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu zespołami pracowników. Jeszcze do niedawna z tej usługi korzystały niemal wyłącznie korporacje. Dziś coraz chętniej inwestują w to mniejsze, w tym rodzinne firmy, które mają spore problemy z pozyskiwaniem pracowników. Dlaczego rośnie zapotrzebowanie na doradztwo HR? Kiedy warto skorzystać z tej usługi? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest doradztwo HR?

Doradztwo HR to usługa, która ma jeden cel: zdiagnozować przyczyny problemów kadrowych pracodawcy i opracować strategię ich rozwiązania. Przedsiębiorstwa korzystają z doradztwa również wtedy, gdy chcą poprawić efektywność zarządzania zespołem, na przykład zreorganizować strukturę zatrudnienia czy poszczególne stanowiska.

Doradztwo świadczą wyłącznie doświadczone agencje, które dysponują zapleczem merytorycznym oraz odpowiednimi narzędziami pozwalającymi m.in. usprawnić rekrutację, szybko obsadzić wolne stanowiska w firmie klienta, a także zoptymalizować koszty zatrudnienia.

Jakie korzyści można odnieść z doradztwa HR?

Podstawową korzyścią z tej usługi jest poznanie słabych stron firmowej struktury kadrowej. Pracodawcy, również bardzo doświadczeni, często nie zdają sobie sprawy z tego, że przeznaczają ogromne środki na utrzymanie nie do końca potrzebnych etatów, zaniedbując przy tym te obszary działalności, w których tkwią duże rezerwy.

Doradztwo HR pozwala również zrozumieć, dlaczego firma do tej pory miała bardzo poważne trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników – i to pomimo publikowania dużej liczby ogłoszeń, proponowania konkurencyjnych warunków zatrudnienia i rzetelnego opisu stanowiska oraz wymagań w stosunku do kandydatów.

W ramach usługi doradczej agencja nie tylko wskazuje błędy w rekrutacji i zarządzaniu kadrami, ale też proponuje konkretne rozwiązania. Ważne jest, aby doradztwo nie było tylko „sztuką dla sztuki”, czego przedsiębiorcy bardzo nie lubią. Zadaniem agencji jest zarówno uświadomienie klienta, które podejmowane przez niego decyzje spowodowały nawarstwienie się problemów kadrowych, jak i opracowanie strategii wyjścia z tej sytuacji, wzmocnienia zespołu kompetentnymi pracownikami i tym samym zwiększenia konkurencyjności w branży.

Kiedy warto zainwestować w tę usługę?

Wzrost zainteresowania usługą doradztwa HR przedsiębiorców jest naturalną konsekwencją trudnej sytuacji na rynku zatrudnienia. Firmy mają bardzo poważne problemy z pozyskiwaniem pracowników, również na stanowiska niewymagające kwalifikacji. Szukają więc fachowej pomocy, zdając sobie sprawę z tego, że niektóre metody rekrutacji, dostępne dla profesjonalnej agencji HR, są poza ich zasięgiem.

Z doradztwa HR powinny również skorzystać te przedsiębiorstwa, które obserwują bardzo niepokojące zjawisko: wzrost kosztów zatrudnienia, za którym nie idzie zwiększenie przychodów. Taka sytuacja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla stabilności ekonomicznej biznesu.

Pracodawca nie zawsze będzie w stanie trafnie zdiagnozować przyczynę tego problemu (np. niekontrolowany i nieuzasadniony wzrost zatrudnienia, zamiast korzystania z pracowników tymczasowych czy outsourcingu różnych usług), co z kolei leży w kompetencjach agencji świadczącej doradztwo HR.

Doradztwo HR – od czego zacząć?

Jeśli chcesz skorzystać z doradztwa HR, to w pierwszej kolejności rozejrzyj się za odpowiednią agencją. Ważne, aby była to agencja mająca doświadczenie w obsłudze klientów z Twojej branży, a także oferująca konkretne rozwiązania mające na celu poprawienie sytuacji kadrowej przedsiębiorstw.

Zwróć również uwagę na opinie dotychczasowych klientów agencji – jeśli są w większości pozytywne, to na pewno warto spróbować współpracy z takim partnerem. Jedną z najlepiej ocenianych agencji HR  jest Crew For You, z której ofertą zapoznasz się na stronie internetowej crewforyou.pl.

Czy Twoja firma także powinna zainwestować w doradztwo HR? Odpowiedź znajdziesz w artykule na stronie internetowej https://crewforyou.pl/doradztwo-hr-we-wroclawiu-czy-firmy-powinny-w-to-inwestowac/.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie